Jak nie popaść w zadłużenie – rozsądne wydatki

Jak nie popaść w zadłużenie – rozsądne wydatki

Łatwy dostęp do kredytów, wszechobecna reklama oferty pożyczkowej, połączona z nieustanną chęcią posiadania często doprowadza do nadmiernego zadłużania. Dzięki instytucjom, które przyznają pożyczki na uproszczonych zasadach weryfikacji, osoby, które miały wcześniej problem ze spłatą zadłużenia, ponownie dostają szansę terminowej spłaty pożyczki. Oczywiście nie jest regułą, że pożyczkobiorca, który nie spłacał zobowiązań, przy kolejnym będzie postępował podobnie.

Faktem staje się jednak, że osoba już zadłużona nie posiada tak dobrych finansowych możliwości spłaty pożyczki jak osoba, która nie ma aktualnie żadnych zobowiązań. Jak więc zarządzać swoimi finansami, aby nie popaść w zadłużenie? Co zrobić w sytuacji, gdy miesięczne dochody nie wystarczają na podstawowe potrzeby? Jak nie powiększać swojego zadłużenia, korzystając z oferty instytucji finansowych, oferujących “atrakcyjne” pożyczki?

Rozsądne wydawanie zarobionych pieniędzy

Jak nie wpaść w zadłużenie? Zarządzanie comiesięcznym budżetem wbrew pozorom nie jest łatwe, zwłaszcza gdy przyzwyczailiśmy się do gospodarowania większymi kwotami, a sytuacja finansowa uległa pogorszeniu. Najłatwiej w takim przypadku wspomóc budżet pożyczką, którą jakoś uda się spłacić… Jakoś jest tutaj słowem kluczowym. Jeżeli nie ma szans na szybką poprawę stanu finansów, cud nie sprawi, że uda się spłacić pożyczkę przy comiesięcznym, niskim dochodzie. Aby nie popaść w zadłużenie, należy zarządzać pieniędzmi rozsądnie i przede wszystkim nie ulegać nieplanowanym, mającym niewiele wspólnego z bieżącymi potrzebami, wydatkom. Nawet jeśli dochody nie są wysokie, warto starać się wydawać nie więcej, niż wpłynie na konto. Pułapką mogą być w takim przypadku karty kredytowe, zawierający limit debetu, który de facto jest już zadłużeniem, które trzeba spłacić z wpływów w kolejnym miesiącu.

Gdy miesięczny dochód nie wystarcza

W sytuacji, gdy dochody nie są wystarczające na zaspokojenie potrzeb, warto po pierwsze rozsądnie planować wydatki, ograniczając niekonieczne zakupy, a jednocześnie starać się o  poprawę stanu swoich przychodów. Zmiana pracy na lepiej płatną byłaby idealnym rozwiązaniem, jednak w wielu przypadkach niemożliwym. Warto rozejrzeć się za dodatkowym zajęciem, które pozwoliłoby podreperować budżet. Gdy problemem stają się kosztowne pasje lub wydatki na przyjemności, takie jak “rewelacyjne” okazje na wyprzedażach, trzeba rozsądnie spojrzeć na swoje chęci i spróbować znaleźć równie atrakcyjne, lecz mniej kosztowne zamienniki. Można relaksować się, nie wydając dużo. Wystarczy polubić aktywność na świeżym powietrzu, biegając lub jeżdżąc na rowerze. Jeśli oferta z wyprzedaży jest kusząca, nie musimy pojawiać się w sklepach, do których nie powinniśmy koniecznie wstąpić. Spacery alejkami marketowymi zachęcają do niekoniecznych wydatków. Obecnie organizowana jest ogromna ilość darmowych warsztatów, zajęć, imprez kulturalnych, więc zamiast wydawać pieniądze na rozrywkę, poszukaj bezpłatnych alternatyw. Oszczędzaj zużycie, by zmniejszyć comiesięczne rachunki. Zwracanie uwagi na sposób i ilość wydawanych pieniędzy realnie pozwala zmniejszać koszty, które przy małych dochodach nabierają dużego znaczenia.

Jeśli zainteresował Cię ten temat, pod tym adresem znajdziesz więcej przydatnych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *