Kredyt hipoteczny czy gotówkowy – co wybrać?

Kredyt hipoteczny czy gotówkowy - co wybrać

Mało kto jest obecne w stanie sfinansować budowę czy zakup nieruchomości całkowicie samemu. Po brakujące kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych zwracamy się na ogół do banku. Najczęściej decydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, czyli produktu bankowego stworzonego specjalnie w celu finansowania tego typu działań. Są jednak przypadki, w których opłacalny może okazać się także typowy kredyt gotówkowy. Pojawia się wtedy dylemat: kredyt hipoteczny czy gotówkowy, co jest lepsze.

Wady i zalety kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny zaciągnąć można na ogromne kwoty (kilkaset tysięcy złotych albo nawet więcej), wobec czego rozkładany jest na ogół na kilkadziesiąt lat (maksymalnie 30-35). Ciężko nazwać go tanim, ponieważ suma odsetek w perspektywie kilkudziesięciu lat będzie olbrzymia, natomiast udzielany jest na ogół na znacznie korzystniejszych warunkach niż kredyt gotówkowy. Chodzi tutaj przede wszystkim o oprocentowanie kredytu. Banki mogą sobie na to pozwolić, ponieważ zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest sama nieruchomość, na poczet zakupu lub budowy której zaciągany jest kredyt. Jeśli więc zadłużenie nie będzie przez nas spłacane, bank będzie mógł przejąć prawa do nieruchomości. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na fakt, że kredyt hipoteczny jest kredytem celowym. Nie możemy wydać go na cokolwiek tylko zechcemy, ponieważ bank będzie monitorował, czy pieniądze są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem. Kolejną wadą jest spora ilość formalności, która utrudnia i wydłuża proces przyznawania kredytu.

Cechy kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy udzielany jest na dowolny cel, a bank nie weryfikuje, na co rzeczywiście wydane zostały fundusze. Jako, że większość kredytów gotówkowych się nie zabezpiecza, a przynajmniej nie hipoteką jak w przypadku kredytu hipotecznego, jest on droższy. Przygotować się należy na znacznie wyższe oprocentowanie i opłaty dodatkowe. Plus jest taki, że kredytów gotówkowych udziela się znacznie szybciej i mniejsza jest ilość wymaganych formalności. Istnieje jednak limit jeśli chodzi o jego kwotę. Jeśli więc potrzebne jest nam więcej niż kilkadziesiąt tysięcy złotych, kredyt hipoteczny może okazać się naszą jedyną opcją.

Kredyt hipoteczny i gotówkowy – co jest lepsze

Wszystko zależy od tego, ile pieniędzy potrzebujemy i czy bardziej zależy nam na czasie, czy na kosztach. Bardzo dużych sum nie uzyskamy poprzez kredyt gotówkowy. Za to cały proces jego przyznawania może zamknąć się w kilku dniach. Kredyt hipoteczny jest tańszy, ale rozciąga się na więcej lat, a nasza nieruchomość obciążona jest hipoteką.

Kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy to coraz częściej występujący dylemat, zwłaszcza jeśli dysponujemy sporym wkładem własnym.

One thought on “Kredyt hipoteczny czy gotówkowy – co wybrać?”

  1. Różnica tu jest praktycznie taka, że gotówkowy kredyt bierzemy na dowolny cel a kredyt hipoteczny na kupno mieszkania, budowę domu itp. Oczywiście hipoteczny zawsze będzie bardziej korzystniejszy, ale też przeznaczony jest na konkretny cel. Jest jeszcze pożyczka hipoteczna którą podobnie jak kredyt gotówkowy możemy przeznaczyć na dowolny cel, ale cechować się będzie niższymi kosztami i oprocentowaniem tyle że udzielana jest pod zastaw nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy kredyt studencki się opłaca
Czy kredyt studencki się opłaca?

Stereotyp biednego studenta nie powstał znikąd. Jako, że większą część naszego czasu poświęcamy na naukę, możemy co najwyżej podjąć dodatkową...

Zamknij