Leasing
Poprzez umowę rozumie się powstanie zobowiązania dla co najmniej dwóch stron umowy. Umowa leasingu również zawierana jest pomiędzy minimum dwiema stronami, czyli leasingodawcą i leasingobiorcą. Zawierana jest w formie pisemnej i tylko w tej formie wywiera skutki prawne. Poprzez umowę leasingu, finansujący przekazuje w użytkowanie przedmiot umowy. W zamian za prawo do korzystania z rzeczy, leasingobiorca zobowiązuje się płacić raty, czyli ponieść opłatę leasingową. Umowa leasingu zawierana jest na określony czas.
Podmioty umowy leasingu
W umowie leasingu uczestniczą minimum dwa podmioty, leasingobiorca i leasingodawca. Osoba leasingodawcy, zwana także finansującym, jest właścicielem leasingowanego przedmiotu. Poprzez umowę leasingu finansujący oddaje w użytkowanie leasingobiorcy daną rzecz. Jest to umowa odpłatna. Drugim podmiotem jest leasingobiorca czyli użytkujący czy korzystający. Ten w zamian za przekazanie mu rzeczy w leasing zobowiązuje się ponieść opłatę leasingową, czyli inaczej płacić raty. Możemy także spotkać się z pojęciem trzeciego podmiotu umowy leasingu, czyli zbywającym. Jest to osoba od której leasingodawca nabywa prawo własności rzeczy. W ramach umowy leasingu finansujący musi przekazać również duplikat umowy ze zbywającym oraz wszelkie niezbędne dokumenty w ramach tej umowy.
Rodzaje umowy leasingu ze względu na liczbę stron
Tak jak mówiliśmy wyżej w umówię leasingu muszą uczestniczyć minimum dwa podmioty. W związku z tym może być ich tez więcej. Ze względy na ilość podmiotów biorących udział w umowie leasingu wyróżnia się leasing bezpośredni oraz leasing pośredni.
Umowa leasingu bezpośredniego
Z umową leasingu bezpośredniego spotykamy się wtedy gdy do transakcji dochodzi bezpośrednio pomiędzy producentem rzeczy, a Leasingobiorcą.
Umowa leasingu pośredniego występuje wtedy kiedy poza producentem rzeczy Leasingobiorcą w transakcji bierze udział także socjalna firma leasingowa.