Categories blog

Czy opłaca się konsolidować kredyty?

Dla każdego pożyczkobiorcy istnieje rozwiązanie w postaci konsolidacji kredytów, które pozwala na połączenie kilku spłacanych zobowiązań w jedno, czytelne zobowiązanie z tylko jedną ratą zamiast kilku do różnych instytucji. Jednakże tak jak w przypadku zaciągania zwykłego kredytu bank poddaje klienta wnikliwemu badaniu obejmującemu jego zdolność kredytową.

Jakie kredyty można skonsolidować?

Jeszcze do niedawna skonsolidować można było tylko zadłużenia, które są spłacane w bankach, gdyż to właśnie banki oferują konsolidację kredytu. Z tego też powodu konsolidacji nie podlegały pożyczki z parabanków czy kredyty preferencyjne. Obecnie sytuacja wygląda tak, że możemy starać się o konsolidację kredytów i pożyczek, a nawet konsolidację chwilówek.

Zdolność kredytowa – do jej oceny są brane pod uwagę wszystkie posiadane przez kredytobiorcę zobowiązania. Tymczasem kredyt konsolidacyjny dotyczy zwykle długów posiadanych w innym banku niż ten, w którym dokonywana jest konsolidacja. Dodatkowo banki mogą określać maksymalną kwotę, na jaką udzielają kredytu konsolidacyjnego (np. w Alior Banku do 200 tysięcy złotych- tutaj dowiesz się o tym więcej). Ponadto banki mogą wskazać maksymalny czas, na jaki mogą rozłożyć klientowi raty (podawany w miesiącach).

Jakie korzyści przynosi kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest udzielany w celu spłaty dotychczasowych zobowiązań takich jak np.:

  • kredyty gotówkowe,
  • kredyty samochodowe,
  • kredyty mieszkaniowe czy
  • kredyty ratalne,
  • pożyczki krótkoterminowe,
  • chwilówki.

Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest nawet zamknięcie debetu na koncie czy pokrycie limitu na karcie kredytowej. Zobowiązania te są spłacane przez nowy bank w ramach jednego kredytu z jedną ratą. Jest to dogodne rozwiązanie dla osób z wieloma spłacanymi zobowiązaniami. Oczywiście może się zdarzyć, że rata kredytu konsolidacyjnego będzie niższa niż suma rat poprzednich zobowiązań. Tymczasem bank oferujący kredyt konsolidacyjny oferuje wydłużony okres finansowania, co zwiększa całkowity koszt kredytu, ale jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy ze swoją płynnością finansową.

Na co zwrócić uwagę decydując się na kredyt konsolidacyjny?

Porównując oferty kredytów konsolidacyjnych (sprawdź ich więcej tutaj) dostępnych na rynku warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim istotna jest kwota raty po konsolidacji (najlepiej niższa od sumy dotychczasowych obciążeń). Następnie należy zwrócić uwagę na całkowitą kwotę do spłaty (bank może domagać się dodatkowej prowizji, która nie będzie uwzględniona w miesięcznej racie). Kolejnym istotnym czynnikiem jest okres spłaty po konsolidacji (może być niższa kwota miesięcznej raty, ale wyższa całkowita kwota do spłaty). Ważne są także RRSO (Rzeczywista Roczna stopa Oprocentowania) czy wymagane zabezpieczenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *