Czym jest refinansowanie kredytu

Czym jest refinansowanie kredytu

Czy podpisanie umowy kredytowej oznacza, że nie musimy interesować się warunkami na jakich został udzielony?

Ciągłe zmiany na rynku finansów powodują, że nie trudno dziś znaleźć lepszy i tańszy kredyt niż ten, który zaciągnęliśmy kilka lat temu. Powinno być to jednak dla nas informacją, że nasza droga nie kończy się na znalezieniu najlepszego kredytu, podpisaniu umowy i spłacaniu go w tej formie, aż do ostatniej raty. Nasze zobowiązanie, a przede wszystkim jego koszt oraz porównanie ich do aktualnie dostępnych ofert powinno odbywać się także w trakcie spłaty zaciągniętego już zobowiązania. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza przy kredytach długoterminowych, kiedy to zobowiązania opiewają nie tylko na długi czas, w którym dużo może się zmienić ale także na wysokie kwoty.

Dynamiczne zmiany na rynku produktów bankowych

Oferta banków jest znacznie szersza niż kiedyś i ciągle dynamicznie się zmienia. Produkt atrakcyjny cenowo w dniu zawarcia umowy, już za chwilę może taki nie być. Kredyt, na który zdecydowaliśmy się w momencie kiedy były one bardzo drogie, szybko może znaleźć się w ofercie w dużo atrakcyjniejszej cenie. Także dzięki temu, że coraz wnikliwiej analizujemy swoje zobowiązania finansowe, banki wprowadziły do swojej oferty produkt o nazwie kredyt refinansowy.

Czym jest refinansowanie kredytu

Kredyt refinansowy często mylony z kredytem konsolidacyjnym. Jednakże chcemy zaznaczyć, iż mimo podobieństw, są to dwa odrębne produkty.

Kredyt refinansowy jest dla nas szansą na obniżenie kosztów aktualnie spłacanego zobowiązania. Jest to możliwe dzięki zmianie wierzyciela na innego oraz ponownemu negocjowaniu warunków kredytowania, a tym samym jego kosztów. Jeśli więc zaciągnęliśmy kredyt w momencie kiedy był on bardzo drogi, chcemy obniżyć koszty kredytowania, a tym samym wysokość miesięcznej raty, chcemy obniżyć oprocentowanie, będzie to dla nas dobre rozwiązanie.

Najprościej mówiąc, kredyt refinansowy ma więc na celu zamianę niekorzystnego kredytu na nowy i znacznie tańszy produkt. Kapitałem pozyskanym w formie kredytu refinansowego spłacamy nasze aktualne zadłużenie, a w zamian pozostaje nam rata nowego kredytu, na korzystniejszych warunkach.

Refinansowanie pożyczki to produkt stosunkowo nowy i jeszcze mało popularny. Nie wiele osób wie bowiem, że wzięty na niekorzystnych warunkach kredyt można spłacić kapitałem pozyskanym z innego kredytu. Warto więc zapoznać się z tym pojęciem i jeśli to my jesteśmy właścicielami kredytu długoterminowego sprawdzić aktualną sytuację na rynku produktów bankowych i zweryfikować czy refinansowanie naszego kredytu nie będzie dla nas opłacalne.

Czy możliwy jest także kredyt na zlecenie? Nie każdy bowiem zatrudniony jest na umowę o pracę. Warto więc zapoznać się i z tą kwestią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *