Categories blog

Czym jest zdolność kredytowa

Kredyt w banku

Niezależnie od tego o jaki kredyt i na jaką sumę się staramy, bank musi zweryfikować nas jako potencjalnego kredytobiorcę. Bank jest instytucją pożyczającą środki pieniężne ale nie robi tego charytatywnie. Jest sprzedawcą, czyli jak każdy z nich, chce zarabiać. Jeśli więc przed pożyczeniem komuś pieniędzy nie sprawdziłby kim jest dana osoba i czy posiada zdolność kredytową mogło by okazać się, że większość z tych osób nie jest w stanie oddać pożyczonych pieniędzy. Dlatego też, jak wspominaliśmy, bank bada czy potencjalny kredytobiorca posiada zdolność kredytową.

Czym jest zdolność kredytowa

Pewnie wielu z was zastanawia się teraz czy jest zdolność kredytowa. Jest to po prostu zdolność kredytobiorcy do spłaty kredytu. Bank przed udzieleniem kredyt sprawdza więc czy danego klienta będzie stać na spłatę kredytu i terminowe opłacanie rat. Nie otrzymamy kredytu jeśli bank stwierdzi, że nie stać nas na kredyt.

Co składa się na zdolność  kredytową

Zdolność kredytowa jest pojęciem bardzo złożonym. Ma na nią wpływ wiele czynników. Przede wszystkim bank bierze pod uwagę nasza historię kredytową, sytuację finansową oraz rodzinną. Poniżej kilka słów o każdej z nich.

Historia kredytowa

Każda nasza przygoda z bankiem nie pozostaje niezauważona. Wszelkie kredyty i operacje z nim związane odnotowywane są w Biurze Informacji Kredytowej. W ten sposób bank szybko może sprawdzić czy jesteśmy wiarygodnymi klientami. Co więcej nie tylko może, a ma obowiązek weryfikacji każdego wnioskodawcy. Z BIK bank dowie się zarówno tego czy spłaciliśmy wszystkie swoje zobowiązania, jak i tego czy robiliśmy to terminowo. Pozwala to także na stwierdzenie czy wywiązujemy się z zawartej umowy.

Sytuacja finansowa

Na zdolność kredytową ma także wpływ nasza sytuacja finansowa. Na tę składa się natomiast wysokość i źródło naszych dochodów oraz wysokość stałych miesięcznych wydatków. Ponadto, istotne jest także to czy aktualnie mamy także inne zobowiązania takie jak kredyty czy pożyczki. Na naszą sytuację finansową wpływa także to czy mamy zasądzone alimenty. Dzięki porównaniu wysokości naszych dochodów ze stałymi wydatkami jakie ponosimy na utrzymanie, bank może zweryfikować czy coś pozostaje nam np. żeby móc spłacać ratę kredytu.

Sytuacja rodzinna

Poza historią kredytową, dochodami oraz wydatkami, bank zainteresuje się także naszą sytuacją rodzinną. Chodzi tu przede wszystkim o to ile osób pozostaje na naszym utrzymaniu. Wiadomo bowiem, że im więcej osób w gospodarstwie domowym, tym koszty utrzymania są większe.

 

 

2 comments

Antonina says:

Ja na szczęście nie mam żadnego problemu ze zdolnością kredytową. Wszystkie raty spłacam na czas i staram się nie brać kredytów.

Aniaa says:

A prawda jest to, ze branie np malych pozyczek czy kupowanie czegos na raty (jakis drobnych sprzetow np AGD) – podnosi nasza zdolnosc kredytowa? I w przypadku np kupna mieszkania – mamy dzieki temu wieksza zdolnosc, bo splacilismy juz te drobne pozyczki?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *