Categories blog Kredyty

Doradca kredytów hipotecznych – czy warto skorzystać z jego usług?

W obecnych czasach kredyt hipoteczny to niemalże konieczność. Zakup mieszkania wiąże się z ogromnym wydatkiem, z którym ciężko sobie poradzić bez pomocy banku. A jako, iż jest to decyzja wiążąca się ze sporymi kosztami, zawsze rozłożonymi w czasie warto dokładnie ją przeanalizować. Ciężko jednak mówić o przeprowadzeniu sensownej analizy, jeżeli kompletnie obca jest nam wiedza z zakresu bankowości oraz finansów – właśnie dlatego warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy doradcy kredytowego.

Na czym polega praca doradcy finansowego?
Przede wszystkim to pomoc w wyborze najkorzystniejszej oferty oraz ogólna reprezentacja Kredytobiorcy przed bankiem. Tak naprawdę to od jego oczekiwań zależą szczegółowe zadania doradcy. Z tego powodu praca doradcy kredytowego może ograniczyć się jedynie do przeprowadzenia analiz rynku, jak również może znacznie wykroczyć poza tą podstawową czynność. W końcu doradca finansowy może towarzyszyć Kredytobiorcy w całościowym procesie kredytowym (począwszy od kompletowania dokumentów, po podpisywanie umowy), spełniając rolę negocjatora oraz niejako opiekuna, stojącego na straży, czy wszystkie zapisy umowy są zrozumiałe i prawidłowe.

Współpraca z doradcą kredytów hipotecznych – jak powinna wyglądać?
Dobry doradca kredytu hipotecznego w pełni dostosowuje się do wymagań i potrzeb Kredytobiorcy – potrafi skutecznie działać, ale przede wszystkim słuchać potrzeb swojego klienta. Dlatego w pierwszej kolejności należy ustalić zakres współpracy oraz dostępność wybranego pośrednika. Doradca finansowy powinien na bieżąco rozwiązywać wszystkie problemy oraz wyjaśniać pojawiające się wątpliwości. I choć na pierwszy rzut oka może wydawać się to zbędne – niezwykle istotna jest jego stuprocentowa dyspozycyjność.

Doradca kredytowy, a może pośrednik?
Oprócz doradcy kredytowego, można spotkać się jeszcze z tak zwanym „pośrednikiem”. Czy chodzi jednak o tą samą osobę? Z czyjej pomocy korzystniej jest skorzystać – doradcy kredytów hipotecznych, czy pośrednika?
Mimo iż bardzo często doradcę kredytowego i pośrednika traktuje się wymiennie, jako tożsame pojęcia – w rzeczywistości to zupełnie oddzielne zawody. Jedną z najważniejszych różnic jest stopień ich niezależności.

Zgodnie z obowiązującym prawem tytułu „doradcy kredytów hipotecznych” używać może jedynie osoba, która nie otrzymuje prowizji od kredytodawcy, zaś obowiązek ten spoczywa po stronie klienta. Jest to zatem zawód niezależny, przez co dla większości potencjalnych Kredytobiorców również bardziej wiarygodny. Pośrednik zaś związany jest z konkretną instytucją oferującą kredyty – i to od niej otrzymuje wynagrodzenie za dokonanie finalizacji umowy.

Nie musi to oznaczać mniejszego obiektywizmu, czy profesjonalizmu – to tylko sygnał ostrzegawczy, konieczność zachowania większej czujności, ponieważ proponowana oferta ograniczona jest wówczas jedynie do instytucji z którymi współpracuje ekspert. Wystarczy więc skorzystać z usług pośrednika o bogatej propozycji. Dodatkowym atutem będzie tutaj brak konieczności poniesienia jakichkolwiek kosztów.

Kredyt hipoteczny – dokonaj właściwego wyboru
Pośrednik, czy doradca kredytowy – właściwie nie ma to większego znaczenia, o ile dokona się trafnego wyboru konkretnego specjalisty. I tu najbardziej przydatne okazują się opinie – znajomych, jak i po prostu Internautów. Firma owszem również ma znaczenie jednak to nie firma zajmie się całym procesem – to nie firma poprowadzi sprawę i kompleksowo zaopiekuje się Klientem. Tylko wybór właściwej osoby pozwoli osiągnąć każdemu Kredytobiorcy zamierzony rezultat.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *