Jak sprawdzić ubezpieczenia auta?

Jak sprawdzić ubezpieczenia auta?

W życiu każdego czynnego kierowcy może dojść do sytuacji, gdy będzie on musiał sprawdzić ważność polisy. Najczęściej dzieje się tak w momencie, gdy dojdzie do wypadku drogowego i to nie my jesteśmy jego sprawcą. W takim momencie nasuwa nam się pytanie: „Jak sprawdzić ważność polisy OC? Do kiedy jest ważne ubezpieczenie OC i czy można to sprawdzić przez internet? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Sprawdzanie ubezpieczenia auta

Ważność ubezpieczenia OC można sprawdzić w bazie UFG, wystarczy podać numer VIN lub numer dowodu rejestracyjnego. Oprócz tego ważność ubezpieczenia można sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Dane zawarte w ewidencji mogą okazać się bardzo przydatne, chociażby podczas zakupu używanego samochodu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do wygaśnięcia polisy to warto sprawdzić jej aktualność. Dlaczego? Ponieważ każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce musi mieć aktualne ubezpieczenie OC.

Ważność OC należy zweryfikować gdy:

– kupujemy używany samochód,

– uczestniczyliśmy w kolizji lub wypadku drogowym.

Podczas zakupu używanego auta jego właściciel ma obowiązek przekazać nam polisę OC wraz z dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu o ile ta została wydana. Warto jednak jeszcze przed zawarciem umowy kupna-sprzedaży samodzielnie sprawdzić, czy samochód na pewno posiada ważną polisę ubezpieczeniową. Także podczas wypadku lub kolizji warto upewnić się, czy sprawca ma aktualną polisę OC.

Jaka kara grozi za brak ważnego ubezpieczenia OC?

UFG może nałożyć karę na kierowcę, który nie posiada ważnego ubezpieczenia OC. Wysokość grzywny zależy od liczby dni, przez które auto było nieubezpieczone i od rodzaju pojazdu. W 2021 roku wysokość kar wzrosła ze względu na podwyżki minimalnego wynagrodzenia. Najmniejszą karę zapłacą właściciele nieubezpieczonych motocykli oraz pozostałych pojazdów, które nie są samochodem osobowym ani samochodem ciężarowym. Na największą karę muszą przygotować się właściciele nieubezpieczonych ciężarówek.

Nie warto więc zwlekać z ubezpieczeniem pojazdu, tym bardziej że obecnie można skorzystać z pomocy doświadczonych ekspertów ubezpieczeniowych takich jak ubezo.pl ubezpieczenia. Doradca pomoże Ci w znalezieniu najlepszej oferty, dzięki czemu nie będziesz musiał samodzielnie przeglądać ofert z kilkudziesięciu towarzystw ubezpieczeniowych. Szybko i sprawnie kupisz korzystne ubezpieczenie OC i tym samym nie narazisz się za wysoką karę za jego brak. Wystarczy, że skontaktujesz się z firmą i opowiesz o swoich oczekiwaniach względem ubezpieczenia OC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *