Categories blog

Jak wygląda konstrukcja wiaty stalowej?

Stal to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów w budownictwie i przemyśle. Najogólniej mówiąc, jest to stop żelaza z węglem oraz dodatków – m.in. chromu, niklu i manganu. Poddaje się go obróbce plastycznej oraz cieplnej. Jako surowiec budowlany jest wykorzystywana przede wszystkim do zbrojeń w  żelbecie lub konstrukcji szkieletów budynków, ponieważ zapewnia duże możliwości adaptacyjne – ramy wykonane ze stali można bez trudu modyfikować i zmieniać. Warto podkreślić, że koszty takiej budowy są niskie, bowiem przetwarzanie elementów stalowych należy do stosunkowo prostych czynności. Omawiany materiał idealnie nadaje się m.in. do konstruowania popularnych ostatnio w budownictwie wiat stalowych.

Konstrukcja wiaty stalowej – gdzie się sprawdzi?

Wiata to konstrukcja charakteryzująca się tym, że jest stawiana bezpośrednio na gruncie, posiada przekrycie dachu i często również ściany osłonowe. Przeznaczeniem takiego obiektu jest np. magazynowanie towarów, przekrycie parkingu czy stoisko handlowe. Wiaty stalowe mogą być ponadto wykorzystywane jako konstrukcje dające ochronę przed warunkami atmosferycznymi – pełniąc rolę przystanków autobusowych, zadaszeń na peronach czy nawet garaży dla samochodów. W związku z powyższym konstrukcja wiaty stalowej musi być solidnie wykonana, z dobrej jakościowo stali. Z całą pewnością bez problemu zamówisz wykonanie konstrukcji wiaty niezależnie od jej przeznaczenia i wymogów jakie jej stawiasz.

Projekt wiaty – co warto wiedzieć?

Wykonując projekt wiaty stalowej należy najpierw podjąć świadomą decyzję odnośnie elementów konstrukcyjnych. Trzeba przede wszystkim określić wymiary geometryczne obiektu i jego przeznaczenie. Dopiero w dalszej kolejności można przystąpić do samego procesu projektowania, mając na uwadze schematy statyczne konstrukcji. Jest to istotne, ponieważ poszczególne elementy wiaty będą miały jasno określone wymiary, a także sposoby łączenia ich w całość.  Można wyróżnić trzy podstawowe elementy, na których opiera się konstrukcja wiaty stalowej:

  1. Fundament – w zależności od schematu projektu ma różne wymiary geometryczne. Najczęściej występuje w kształcie kwadratu lub prostokąta.
  2. Słupy – najczęściej wykonuje się je z kształtowników HEB, czyli szerokostopowych. Charakteryzują się tym, że ich wymiar szerokości do wysokości jest identyczny. Mają bardzo wiele zalet konstrukcyjnych, a do najważniejszych można zaliczyć trwałość przy jednocześnie niskiej cenie.
  3. Dźwigar główny – zadaniem tego elementu konstrukcji jest przenoszenie głównego ciężaru działającego na wiatę. Obciążenia te mają wpływ głównie na powierzchnię dachu, więc dźwigary są swoistym zabezpieczeniem i odciążeniem dla nakrycia konstrukcji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *