Categories blog

Na co zwracać uwagę podczas refinansowania kredytu?

Kredyt refinansowy udziela się w związku ze spłatą innego zobowiązania. Polega na zamianie wcześniejszego kredytu na inny, nowy, udzielony na bardziej korzystnych warunkach, przez inny bank. Opłaca się go zaciągać jeżeli obecne oprocentowanie, które proponują banki, jest o wiele niższe w stosunku do kredytu zaciągniętego jakiś czas temu. Kredyt refinansowy nie jest kredytem konsolidacyjnym, aczkolwiek posiada pewne podobieństwa, w związku z czym wiele osób nie rozróżnia obu tych kredytów. Tymczasem kredyt konsolidacyjny ma na celu połączenie posiadanych zobowiązań, zaś refinansowy umożliwia przeniesienie jednego zobowiązania z banku do banku.

Kto może skorzystać z kredytu refinansowego?

Kredyt refinansujący może być podejmowany przez osoby posiadające kredyt hipoteczny. Jest przeznaczony do takich osób, które z różnego powodu nie są zadowolone z warunków ich wcześniejszego zobowiązania.

Opłacalność kredytu refinansowego

Kredyt refinansowy jest dość popularnym rozwiązaniem. Na wysokość miesięcznej raty kredytu hipotecznego wpływają między innymi takie kwestie jak stopa procentowa oraz marża bankowa. Wysokość drugiego czynnika zależy od umowy, jaką klient zawarł z danym bankiem. I właśnie marża może zdecydowanie zmniejszyć koszty comiesięcznych zobowiązań. Jeżeli w chwili podpisania umowy z bankiem kredyt został udzielony na bardzo pozytywnych warunkach to niekoniecznie takie warunki muszą się utrzymywać przez cały okres jego spłacania. Kredyt refinansowy polecany jest osobom, które chcą zamienić swój drogi kredyt na znacznie tańszy. Jest to świetna opcja także w chwili, gdy zarobki uległy pogorszeniu i chcemy zmniejszyć wysokość miesięcznej raty. Jednakże, sprawdzi się także kiedy nasze finanse uległy znacznej poprawie i pojawia się możliwość szybszej spłaty zadłużenia.

Na co zwracać uwagę podczas refinansowania kredytu?

W przypadku gdy warunki zobowiązania kredytowego budzą wątpliwości nie należy podejmować zbyt pochopnie decyzji o refinansowaniu kredytu. Bardzo rozsądnym krokiem jest sprawdzenie ofert różnych banków oraz dokonanie analizy składowych tychże ofert.

Na atrakcyjność kredytu refinansowego wpływa niższa cena nowego kredytu. Jednakże to nie jedyny aspekt, na który musimy zwrócić uwagę jeśli decydujemy się na kredyt refinansowy. Na całkowity koszt refinansowania wpływa bowiem także wysokość wszelkich dodatkowych opłat, ponoszonych na skutek przeniesienia zobowiązania. Wśród kosztów obsługi zadłużenia należy zwracać uwagę na takie aspekty kredytu jak prowizja banku, udzielającego kredyt, opłata za wcześniejszą spłatę zobowiązania, opłaty sądowe (a więc np. zmiana hipoteki w księgach wieczystych) oraz opłaty wiążące się z zabezpieczeniem nowego kredytu. Po dokonaniu analizy wszystkich powyższych składowych można wywnioskować czy oferta kredytu refinansowego jest atrakcyjna i czy warto się na nią zdecydować.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *