Categories blog

Na czym polega konsolidacja kredytu?

Każdy, kto spłaca kilka kredytów i ma problem z ich terminowym regulowaniem, może liczyć na konsolidację kredytu. Jest to szansa na odciążenie domowego budżetu. Na czym polega konsolidacja i w jaki sposób z niej skorzystać? O tym powiemy w poniższym artykule.

Co to jest konsolidacja kredytu?

To połączenie kilku, niekiedy bardzo różnych, zobowiązań finansowych w jedno. Kredyt konsolidacyjny to kredyt na spłatę innych zadłużeń, więcej doczytasz na konsolidujkredyt.pl, gdzie sprawdzisz, jak ten rodzaj zobowiązania pozwala uregulować płatności związane z obecnymi długami. Mogą nimi być wszystkie kredyty i pożyczki gotówkowe, samochodowe, mieszkaniowe, a nawet zadłużenie na karcie kredytowej. Największą zaletą kredytu konsolidacyjnego jest rata niższa od sumy wszystkich wcześniejszych rat.

Na czym polega konsolidacja kredytu?

Wszystko ma swoje plusy i minusy, konsolidacja również. Jej uruchomienie będzie korzystne wtedy, jeśli rynek od czasu zaciągnięcia wcześniejszych zobowiązań, zmienił się na tyle, że oferowane warunki kredytu konsolidacyjnego będą znacznie lepsze od tych, zapisanych w poszczególnych umowach poprzednich zadłużeń. Wszystkie dotychczasowe raty scalane są w jedną, co jest nie tylko bardzo wygodne, gdyż nie trzeba pamiętać o spłacaniu każdej raty z osobna, ile w znacznym stopniu odciąża budżet domowy. Jednak nie bacząc na atrakcyjność takiej opcji, w każdym przypadku należy dokładnie przeanalizować, czy na pewno będzie to korzystne.

Proces ubiegania się o kredyt konsolidacyjny nie różni się w zasadzie niczym, od procedur stosowanych przy innych kredytach. Różnica polega jedynie na tym, że trzeba udokumentować wysokość wszystkich ciążących zobowiązaniach finansowych, które mają podlegać konsolidacji. Środki z przyznanego kredytu nie są wypłacane na konto wnioskodawcy, lecz trafiają bezpośrednio na rachunki instytucji, w której zaciągnięte zostały pożyczki czy kredyty.

Czy konsolidacja kredytu się opłaca?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Dla jednych kredytobiorców będzie to wręcz doskonałe rozwiązanie, które pozwala zapobiec utracie płynności finansowej oraz piętrzących się zaległości w spłacie wszystkich rat. To wszystko razem wzięte automatycznie rzuca cień na wiarygodność kredytową klienta. Na pewno będzie dobrym rozwiązaniem również w przypadku tych osób, które jeszcze nie spóźniają się ze spłatą rat kredytów i pożyczek, ale w dalszej perspektywie czasu może się zdarzyć taka ewentualność.

Dlatego tak ważne jest dokładne zbadanie swojej sytuacji, aby móc stwierdzić, czy będzie to korzystne rozwiązanie. Można skorzystać z porady doświadczonego doradcy kredytowego, który oceni indywidualną sytuację i powie, czy warto składać wniosek o konsolidację. Doradca po przeanalizowaniu danej sytuacji stwierdzi, jakie kroki należałoby podjąć. Można również skorzystać z porównywarek i sprawdzić, jakie kredyty oferowane są w bankach oraz jaką ratę trzeba będzie spłacać przy ewentualnej konsolidacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *