Categories blog

Z czego znany jest Wałbrzych?

Wałbrzych to miasto na prawach powiatu należące do województwa dolnośląskiego. Według danych GUS w 2020 roku miasto zamieszkiwało ponad 110 tysięcy osób. Miasto o powierzchni blisko 85 km kwadratowych w północnej części znajduje się na Pogórzu Wałbrzyskim, a południowa część miasta leży na Kotlinie Wałbrzyskiej i Górach Wałbrzyskich. Czytając wiadomości Wałbrzych można dowiedzieć się więcej na temat tego co dzieje się w mieście, a jeśli planujemy zwiedzać miasto to warto dowiedzieć się to co godnego uwagi znajduje się w jego okolicach. Z czego znany jest więc Wałbrzych i na co zwrócić uwagę w trakcie jego zwiedzania?

​Rynek w Wałbrzychu

Rynek to najstarszy plac centralny znajdujący się w Wałbrzychu, w dzielnicy Śródmieście. Kilka lat temu został poddany renowacji i rewitalizacji, a dziś stanowi nie lada atrakcję dla turystów zaczynających zwiedzać to malownicze miasto. Podziwiać można na nim między innymi malownicze kamienice, a na samym rynku znajduje się unikatowa fontanna zmieniająca co pewien czas kompozycje wodne.

​Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Na terenie danej kopalni Węgla Kamiennego „Julia” znajduje się sławna atrakcja turystyczna nawiązująca do epoki poprzemysłowej w Polsce. Na obszarze 4,5 hektara można podziwiać zarówno to w jaki sposób został rozplanowany ówczesny obiekt do wydobycia węgla, ale także zobaczyć rozbudowany kopalniany park maszynowy. Placówka muzealna została uruchomiona w 2014 roku i jest przykładem dobrze zorganizowanej instytucji promującej historię górnictwa kamiennego. Muzeum zostało rok po uruchomieniu wpisane na listę Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego – ERIH.

​Zamek Książ w Wałbrzychu

Jest to jeden z największych i zarazem najpiękniejszych zamków w Polsce. Znajduje się na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego oraz stanowi część Szlaku Zamków Piastowskich. Za datę jego powstania uznaje się lata między rokiem 1288 i 1292. Ze względu na wielkość jego zwiedzanie może zająć nawet kilka dobrych godzin. Można podziwiać nie tylko świetnie zachowane komnaty z ciekawie prezentującym się wyposażeniem, ale również podziemia, a także doskonale utrzymany ogrody z tarasami. Co ciekawe zamek można zwiedzać zarówno w dzień, jak i w nocy. Nocne zwiedzanie jest związane z możliwością odkrywania ciekawych tajemnic zamku. Warto szczególnie obejrzeć podziemia zamku, które są związane z historią II wojny światowej, gdzie w tym miejscu powstawały tunele dla Hitlera. Budowy ich nigdy nie dokończono, a po dziś dzień stanowią nie lada atrakcję dla turystów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *