Co to są wakacje kredytowe

Co to są wakacje kredytowe

Kredyt równa się raty

Wzięcie kredytu to nie tylko szansa na szybkie pozyskanie niezbędnej gotówki. To także długoterminowe zobowiązanie dla nas. Zanim więc zdecydujemy się na wzięcie kredytu warto zastanowić się czy nas na niego stać. Czy nasz domowy budżet pozwoli nam na terminową spłatę zaciągniętego zobowiązania. Jest to szczególnie ważne kiedy decydujemy się na kredyt opiewający na wysokie sumy z wieloletnim okresem kredytowania.

Oczywiście nawet to nie daje stu procentowej gwarancji, że nie przydarzy nam się coś nieoczekiwanego co znacznie osłabi nasz domowy budżet i sprawi, że nie będziemy mogli w danym miesiącu spłacić raty kredytu. Co zrobić kiedy spotka nas nieprzewidziane zdarzenie losowe, które spowoduje złą sytuację finansową i niemożność terminowej spłaty raty?

Co to są wakacje kredytowe

Zanim weźmiemy kredyt warto nie tylko zbadać wszelkie dostępne oferty i wybrać tą najtańszą, ale i sprawdzić jakie propozycje ma dla nas dana placówka w sytuacji np. nagłej utraty pracy. Jeśli jeszcze nie wiecie co to są wakacje kredytowe, a właśnie planujecie wziąć kredyt, oto kilka słów dla was.

Wakacje kredytowe to produkt bankowy, który może pomóc w sytuacji kiedy mamy przejściowe problemy finansowe i nie stać nas na spłatę należności. W tej sytuacji możemy wystąpić z wnioskiem do banku o udzielenie nam wakacji kredytowych czyli poprosić o odroczenia terminu spłaty rat kredytu.

Inaczej mówiąc wakacje kredytowe to przerwa w spłacie kredytu udzielana przez bank na okres od 1 do 12 miesięcy. Jednakże warto zapoznać się z tym jeszcze przed podpisaniem umowy o kredyt, gdyż nie każdy bank ma w swojej ofercie taki produkt. Ponadto, każdy bank przyznaje wakacje kredytowe na innych warunkach.

Czy warto korzystać z wakacji kredytowych

Często banki pobierają dodatkową opłatę za udzielenie wakacji kredytowych. Jednakże w sytuacji kiedy mamy przejściowe problemy z płynnością finansową bo np. niespodziewanie straciliśmy pracę, ale już rozglądamy się za nową, wakacje kredytowe są świetnym rozwiązaniem.

Przez jakiś czas nie będziemy musieli martwić się dodatkowymi wydatkami związanymi ze spłatą rat kredytu. Do tego nie będziemy generować dodatkowych kosztów w postaci odsetek od nieterminowej spłaty kredytu. Nie będziemy psuli sobie historii kredytowej, która może zadecydować o tym, że w przyszłości nie otrzymamy kredytu.

Aby nie ryzykować problemów z bankiem i negatywnym konsekwencji niepłacenia terminowo rat kredytu  warto uprzedzić bank o swoich przejściowych problemach finansowych i złożyć wniosek o wakacje kredytowe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *