Categories Finanse

Czy opłaca się korzystać z wakacji kredytowych i karencji w spłacie rat

Kiedy starać się o wakacje kredytowe i karencję w spłacie rat

Zwłaszcza w sytuacji kiedy na swoim koncie mamy kredyt długoterminowy nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego. Biorąc kredyt kwota miesięcznej raty nie jest dla nas problemem. Nie wiedzieliśmy także, że za 5 lat nagle stracimy dobrze płatną pracę, a znalezienie nowej chwilę nam zajmie. Kiedy pojawiają się chwilowe problemy finansowe nie ma na co czekać.

Banki dużo przychylniej podchodzą do osób, które informują o swoich problemach finansowych z wyprzedzeniem, a nie bez żadnej informacji po prostu przestają spłacać kredyt bo ich na to nie stać. Jeśli nieoczekiwanie w naszym życiu pojawiły się problemy z płynnością finansową warto wystąpić do banku z wnioskiem o udzielenie wakacji kredytowych bądź karencji w spłacie rat.

Czym są wakacje kredytowe i karencja w spłacie rat

Oba te produkty mają na celu udzielenie przerwy w spłacie zobowiązania. Kiedy bank udzieli nam wakacji kredytowych tym samym odracza nam termin spłaty całości raty kredytu. Karencja w spłacie rat to natomiast odroczenie terminu spłaty części kapitałowej raty. Zatem w tym drugim przypadku w dalszym ciągu do spłaty pozostanie nam część odsetkowa raty, dlatego też jest to opłacalne tylko w niektórych przypadkach.

Kiedy bank nam ich udzieli

Zarówno wakacje kredytowe jak i karencja w spłacie rat udzielane są wzorowym klientom banku, czyli takim którzy do tej pory nie mieli żadnych problemów. Jeśli do te pory terminowo spłacaliśmy wszelkie raty mamy bardzo duże szanse na przychylność banku. Najczęściej wymagany jest także okres minimum 12 miesięcy terminowej spłaty zobowiązania aby móc wystąpić z wnioskiem o wakacje kredytowe bądź karencję w spłacie rat.

Czy opłaca się korzystać z wakacji kredytowych i karencji w spłacie rat

Jak już mówiliśmy wakacje kredytowe odraczają nam termin płatności całej raty kredytu. Jeśli nie stać nas na spłatę raty będzie to zawsze lepsze rozwiązanie aniżeli zwyczajne niespłacanie kredytu i generowanie dodatkowych kosztów w postaci odsetek od nieterminowej spłaty. Inaczej jest w przypadku karencji w spłacie rat. Z tego produktu warto korzystać pod koniec okresu kredytowania, kiedy to do spłaty została nam sama część kapitałowa kredytu. Kiedy jesteśmy w drugiej części okresu kredytowania i część  odsetkowa raty jest znacznie mniejsza niż część kapitałowa, bądź kiedy korzystamy z kredytu z ratami malejącymi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *