Categories Finanse

Jak spłacić kartę kredytową?

Każdy z nas – i to nie raz – zdecydował się na skorzystanie z oferty banków, jaką jest szybka gotówka. Bierzemy różnego rodzaju pożyczki, zakładamy karty kredytowe. W końcu stawiamy sobie pytanie: jak spłacić kartę kredytową? Przedstawiamy trzy, proste sposoby!

Szczegółowo rozpisz wydatki

Na początku wydawać się to będzie bardzo żmudne i nudne, ale kiedy wejdzie już w nawyk – idzie całkiem szybko! Najważniejsze jest to, żeby zapisywać absolutnie wszystko. Nawet zakupione w pośpiechu gumy do żucia czy butelkę wody. Trochę jak z liczeniem kalorii – tylko tutaj odciążamy nasz portfel!

Nie ważne, jaki sposób wybierzesz. Czy będzie to tabelka w Excelu, planer czy może zwykły zeszyt. Ważna jest sumienność i konsekwencja. Z dokładnie zaplanowanymi wydatkami i w momencie, gdy będziesz zapisywać absolutnie wszystko, zobaczysz, na co bez sensu wydajesz pieniądze. Może z czegoś możesz zrezygnować, a coś ograniczyć? Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wykorzystuj do spłacania karty!

Wyznacz kwotę

Tutaj propozycja dla nieco bardziej konsekwentnych – wyznaczmy kwotę i co miesiąc od razu przeznaczajmy ją na spłatę karty. I oczywiście, nie wolno nam tych pieniędzy ruszyć! Kwota powinna już zostać wpisana w wydatki stałe, takie jak czynsz czy rachunek za wodę!

Tutaj również właśnie liczy się to, abyśmy byli konsekwentni i nie pozwalali sobie na ustępstwa. Miesiąc w miesiąc, ta sama kwota. W porządku, jeśli więcej – nie wolno jednak mniej!

Zaplanuj harmonogram spłaty karty

Lubisz tabelki i planowanie? To propozycja dla Ciebie! Zobacz dokładnie, ile pieniędzy potrzebujesz. Zaplanuj budżet na kilka kolejnych miesięcy. Zobacz, ile uda Ci się zaoszczędzić na poszczególnych zakupach (tak jak w pierwszym punkcie). Przelicz, ile maksymalnie w danym miesiącu będziesz mógł/mogła przeznaczyć na spłatę karty. I działaj!

Sumiennie odkładaj pieniądze tam, gdzie możesz. Jeśli nie ufasz sobie – wysyłaj kwoty (nawet z wyprzedzeniem!) do bliskiej osoby. Lub od razu na spłatę karty!

Możesz się dodatkowo zmotywować: każdego miesiąca zapisuj, ile już zostało spłacone, ile jeszcze zostało. Gdy kwota będzie się systematycznie zmniejszać, na pewno poczujesz większą chęć do działania!

Ostatnia kwestia: gdy kwota do spłaty jest spora, warto podzielić ją sobie na części. Dwie, cztery, może sześć – to zależy od Ciebie. To też zadziała motywująco – zobacz, jak szybko uda Ci się spłacić jedną z nich – i działaj! Pamiętaj, że spłacając kartę szybciej nierzadko zapłacisz też mniejsze odsetki. Jak spłacić kartę? Tak, żeby jeszcze zaoszczędzić!

Więcej informacji na temat tego, jak spłacić kartę kredytową znajdziesz na stronie https://cardina.pl/blog/jak-splacic-karte-kredytowa-poradnik.

1 comment

Grzegorz says:

W mojej opinii kartę kredytową powinny posiadać tylko odpowiedzialne osoby, które przynajmniej w podstawowym stopniu mają wiedzę o finansach. Łatwo jest wydawać nieswoje pieniądze, jednak gdy przychodzi do spłaty to już nie jest tak kolorowo. Karta kredytowa jest świetnym narzędziem m.in. przez okres bezodsetkowy, jednak osoby które lubią roztrwaniać pieniądze na zakupy i inne przyjemności powinny się trzymać od niej z daleka 🙂

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *