Jak zacząć oszczędzać? 4 wskazówki do skutecznego oszczędzania

Jak zacząć oszczędzać? 4 wskazówki do skutecznego oszczędzania

Najtrudniejszy w oszczędzaniu jest sam początek – wyrobienie nawyku. Tak jak z siłownią, mówimy “jutro zacznę odkładać”, “od przyszłego miesiąca”. Szukamy wymówek, na przykład takich jak “za mało zarabiam, żeby zacząć oszczędzać”. I to właśnie wymówki nas powstrzymują. Jednak fakt jest taki, że oszczędzać powinien każdy. Nigdy nie wiemy, kiedy dodatkowe pieniądze mogą się przydać. W dodatku planowanie wydatków, to klucz do sukcesu. Zobacz jak zacząć oszczędzać. 

Nie szukaj wymówek 

Można zarabiać mało i dalej oszczędzać. Nie chodzi o odkładanie wielkich sum, jeśli nie mamy takiej możliwości. Może to być 50, czy 100 zł miesięcznie na początek. Każda kwota jest lepsza od zera. Dlatego nie warto szukać wymówek, ponieważ zawsze się jakaś znajdzie. Wymówki to także szukanie usprawiedliwienia, a nie rozwiązywania problemu. Nie ma lepszej pory na rozpoczęcie oszczędzania, niż tu i teraz. 

Zapisuj wydatki 

Częstym błędem, który staje się podstawą do wymówek, jest niezapisywanie wydatków. Szacujemy ile wydajemy, ale pieniądze ciągle gdzieś nam uciekają. Nie wiemy dokładnie ile i na co wydajemy, a w efekcie nie jesteśmy w stanie kontrolować naszych wydatków. Dlatego kluczem do rozpoczęcia oszczędzania jest zapisywanie wydatków. Możesz prowadzić tabelę w papierowym notatniku, notatkach w telefonie lub skorzystać z mobilnej aplikacji, która dodatkowo sortuje nasze wydatki. Tym sposobem zauważysz na co wydajesz najwięcej, i w którym miejscu jesteś w stanie ograniczyć  wydatki. Na przykład zbędna kawa na mieście, która wkrada się co kilka dni, a pod koniec miesiąca tworzy całkiem pokaźną sumę, którą można było odłożyć. 

Zaplanuj budżet 

Dobrą metodą oszczędzania jest rozplanowanie budżetu. Rozpisz ile pieniędzy musisz przeznaczyć na rachunki, środki czystości do mieszkania i jedzenie, czyli podstawowe miesięczne wydatki. Policz dokładnie stałe koszty życia i zobacz ile pieniędzy Ci zostanie na koniec. Większą część postaraj się odłożyć, ale pamiętaj, że raz na jakiś czas warto sprawić sobie mały prezent. Na przykład zjeść obiad na mieście czy pójść do kina. Dlatego na takie przyjemności również zaplanuj budżet, a resztę odłóż i nie dotykaj, najlepiej na osobne konto. 

Załóż konto oszczędnościowe 

Skoro już o koncie mowa, to nie możemy zapomnieć o bardzo ważnym punkcie, jakim jest konto oszczędnościowe. Jeśli chcesz skutecznie oszczędzać, to nie trzymaj odłożonych pieniędzy na tym samym rachunku, co na codzienne wydatki. W tym celu załóż osobne konto, np. oszczędnościowe i przelewaj na nie pieniądze na początku miesiąca. Nie wiesz jakie konto wybrać? Zobacz ranking najlepszych kont oszczędnościowych https://financer.com/pl/.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *