Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych – co to jest i czym się zajmuje?

Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych – co to jest i czym się zajmuje?

Zwłaszcza jeśli jesteśmy przedsiębiorcą na rynku usług finansowych, ale też jeśli po prostu interesujemy się bankowością czy generalnie finansami, być może obiła nam się o uszy nazwa Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych. Być może słyszeliśmy o jakimś organizowanym przez nią spotkaniu lub w telewizji pojawił się jej przedstawiciel, aby skomentować jakąś ustawę. Tak czy inaczej, z pewnością warto wiedzieć szerzej, co to właściwie jest za organizacja i co jest zadaniem.

Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych zmieniła nazwę

Pierwsze, co musimy wiedzieć o KPF to fakt, że nie jest to już właściwie KPF. W świadomości wielu ludzi ta informacja jeszcze się nie pojawiła, przez co powszechne jest stosowanie wciąż starej nazwy. Jednak warto wiedzieć, że we wrześniu 2019 roku, z powodu 20-lecia założenia KPF, zdecydowano się na zmianę nazwy na taką, która bardziej oddaje jej charakter. W związku z tym Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych – Związek Pracodawców zmieniła się w Związek Przedsiębiorstw Finansowych. Podyktowano to tym, że po tylu latach działalności słowo „związek” znacznie lepiej oddaje relacje między jego członkami niż słowo „konferencja”. Tak czy inaczej, warto mieć to na uwadze, aby nie zdziwić się, kiedy ktoś wspomni o ZPF, a nie KPF.

Kim są członkowie Związku Przedsiębiorstw Finansowych?

Kiedy już wiemy, jaka jest aktualna nazwa tej organizacji, możemy wreszcie przejść do tego, czym ona się właściwie zajmuje i kogo zrzesza. Członkami Związku Przedsiębiorstw Finansowych jest kilkadziesiąt (liczba jest zmienna, oscyluje jednak w okolicach setki) przedsiębiorstw z sektora finansowego. Mówimy tutaj nie tylko o bankach, ale także firmach pożyczkowych, doradcach ubezpieczeniowych i pośrednikach kredytowych. Nie są to pierwsze z brzegu przedsiębiorstwa, a jedynie te, które mogą pochwalić się pewnymi sukcesami i dużymi udziałami w polskim rynku usług finansowych. Ponadto sam ZPF jako organizację można uznać za poniekąd prestiżowy – jest on między innymi członkiem Rady Rynku Rozwoju Finansowego. Jego wpływy rozciągają się także poza granice naszego kraju. Jest aktywnym członkiem EURINAS, czyli europejskiej organizacji zrzeszającej przedsiębiorstwa z sektora finansowego.

Czym zajmuje się Związek Przedsiębiorstw Finansowych?

Jest to bez wątpienia organizacja, która nie działa jednotorowo. Bardzo ważnym jej komponentem jest stała wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy członkami Związku, na przykład podczas organizowanych przez nią spotkań i konferencji. Jak można się domyślić, jest wiele rzeczy, których jedno przedsiębiorstwo mogłoby się nauczyć od drugiego. Chodzi tu między innymi o strategie biznesowe, podejście do klienta czy marketing. Poza tym ZPF deklaruje, że jednym z celów jego działalności jest promowanie profesjonalizmu i szacunku wobec klienta, a także budowanie zaufania społecznego wobec firm z sektora finansowego.

Organizacja wydaje również Certyfikaty Etyczne ZPF firmom, które udowodnią, że spełniają wysokie standardy w kwestii poszanowania klienta, wiarygodności i uczciwości. Ponadto działa na korzyść interesów banków, firm pożyczkowych i innych przedsiębiorstw z sektora finansowego, na przykład jeśli chodzi na przykład o nowe prawo lub inwestycje państwowe. Chodzi tu oczywiście o wywieranie nacisku (oczywiście w sposób legalny) podczas trwania procesu legislacyjnego. Można robić to między innymi poprzez kampanie informacyjne czy, jak już wspomniano, opiniowanie ustaw czy rozporządzeń administracyjnych w mediach.

Związek Przedsiębiorstw Finansowych, wcześniej znany jako Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych, to bez wątpienia organizacja, którą warto znać. Czy tego chcemy czy nie, jej działania mogą mieć wpływ nie tylko na innych przedsiębiorców, ale także konsumentów, którzy później odczuwają tego skutki na przykład podczas zakupu ubezpieczenia czy brania kredytu w banku. Taka współpraca przedsiębiorstw-gigantów z danego sektora ma zarówno swoje dobre, jak i złe strony.

Potrzebny ci kredyt dla firm? Sprawdź tutaj https://habzafinanse.com.pl/kredyt-dla-firm/.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *