Categories Finanse

Konto osobiste w banku – czy to już konieczność?

Wybór konta osobistego jest trudną i ważną decyzją, chociaż niektórzy zakładają je na chybił-trafił w momencie, gdy podejmują swoją pierwszą pracę. Nierzadko młode osoby zakładają swoje pierwsze konto w banku, do którego mają po prostu najbliższą drogę. Nie zawsze jednak okazuje się to najlepszym rozwiązaniem. Na co powinniśmy zwracać uwagę podczas zakładania konta osobistego i do czego ono jest nam w ogóle potrzebne?

Po co mi konto w banku?

Ludzie starszej daty często nieufnie podchodzą do instytucji bankowych i z tego też powodu zamiast na koncie w banku, trzymają swoje oszczędności w przysłowiowej „skarpecie” sądząc, że tam są bardziej bezpieczne. Niestety czasami takie myślenie okazuje się mylne i podczas włamania do mieszkania takie osoby tracą swoje wszystkie pieniądze. Strach przed bankami może być spowodowany zasłyszanymi opiniami w sklepie, czy w tramwaju o tym jak to hakerzy mogą włamać się na nasze konto i wyczyścić wszystko do zera. Najlepsze banki mają jednak cały szereg zabezpieczeń, które chronią nasze środki finansowe przed tego typu sytuacjami.

 

Rachunek bankowy jest przydatny

Po pierwsze, jak wcześniej wspomnieliśmy – konto osobiste często jest zakładane przed podjęciem pierwszej pracy. Jest to więc absolutna podstawa. Obecnie każda firma zatrudniająca pracownika podczas podpisywania umowy wymaga podania numeru rachunku bankowego, na który będzie wpływała pensja.

Po drugie, wszystkie najlepsze banki posiadają możliwość założenia konta osobistego online. To sprawia, że za zakupy w internecie możemy płacić gotówką od ręki. Poza tym prawie wszystkie sklepy stacjonarne mają już terminale, dzięki którym za zakupy możemy płacić kartą. Nie musimy nosić ze sobą gotówki w formie fizycznej. Nie ma więc obawy przed tym, że je zgubimy. Oczywiście, kartę również możemy zgubić, ale szybko możemy ją zablokować kontaktując się z bankiem. Jest to więc niezwykle pomocne i zarazem wygodne. Dlatego właśnie konto osobiste wraz z kartą płatniczą jest niezwykle funkcjonalne w przeróżnych sytuacjach życiowych.

Po trzecie, najlepsze banki proponują swoim klientom darmowe konta osobiste. Dlatego też warto przeanalizować wszystkie dostępne oferty na rynku zanim zdecydujemy się na konkretny bank. Nie będziemy musieli wtedy liczyć się z żadnymi opłatami.

Nie obowiązek, lecz wygoda

Posiadanie konta osobistego w banku nie jest naszym obowiązkiem. Nie ma takiego przepisu mówiącego, że każda osoba po ukończeniu osiemnastego roku życia ma nakaz założenia konta osobistego. Życie codzienne jednak wszystko weryfikuje i okazuje się, że założenie konta osobistego jest najrozsądniejszym rozwiązaniem, chociażby ze względu na wynagrodzenie wpływające od pracodawcy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *