Portfele elektroniczne – czym są i jak ich używać ?

Portfele elektroniczne – czym są i jak ich używać ?

Wirtualizacja pieniądza otacza nas już ze wszystkich stron. Karty kredytowe, bliki czy przelewy mobilne są już codziennością. W takim samym szybkim tempie popularność zyskują portfele elektroniczne, które umożliwiają płacenie w internecie lub robienie zakupów w sklepach internetowych, czy płacenie za bilety lotnicze. Czym są portfele elektroniczne ? Jak się ich używa ? Czy są bezpieczne ? To tylko niektóre pytania pojawiające się przy tej okazji. W dalszej części odpowiadamy na nie i podajemy kilka przydatnych porad jak ich używać.

Czym są portfele elektroniczne ?

Portfele elektroniczne to specjalne portale dostępne w internecie, na które możemy wpłacać pieniądze z naszego konta lub poprzez doładowania pre-paid i w późniejszym czasie wydawać je płacąc za inne usługi. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż nie musimy w ten sposób podawać swoich danych z karty kredytowej czy konta bankowego.

Jak się ich używa ?

Aby zacząć ich używać na początku należy się zarejestrować i stworzyć taki portfel. Pierwszym etapem jest podanie danych osobowych i potwierdzenie rejestracji na maila. Po tym kroku mamy już założony portfel. W większości przypadków, jeśli będziemy chcieli obracać większymi kwotami, to musimy się zweryfikować, czyli przesłać skan dowodu osobistego lub odbyć wideokonferencje z pracownikiem banku i pokazać dowód do kamery. Weryfikacja nie jest obowiązkowa, ale znosi limity. Są one różne, ale zazwyczaj to kilkaset lub kilka tysięcy złotych obrotu, czyli wpłaty z wypłatą. Ma to na celu zapobieganie praniu brudnych pieniędzy.

Czy są bezpieczne ?

Odpowiedz na to pytanie, w większości przypadków jest twierdząca. Firmy, które oferują takie usługi, są dużymi przedsiębiorstwami zarejestrowanymi na terenie Unii Europejskiej, a wieloletnie działanie i dobre opinie użytkowników daje wysoki poziom bezpieczeństwa. Mają oni także zaawansowane systemy informatyczne i ochronne podobne do tych z banków.

Szczególną uwagę zwrócić trzeba na mniej znane portfele elektroniczne. Prezentują one niższy poziom bezpieczeństwa i większe ryzyko utraty środków. Są one przeważnie firmami zarejestrowanymi poza terenem Unii Europejskiej lub nie są kontrolowane przez żaden nadzór finansowy.

Niezależnie od wybranego portfelu warto sprawdzić firmę, jej wielkość, w jakim kraju działa i czy jest regulowana przez nadzór państwowy. Warto też nie przechowywać dużej ilości gotówki a deponować jedynie sumy, które pozwolą na regulowanie bieżących wydatków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *