Categories Finanse

Sklep internetowy czy stacjonarny?

Co roku coraz więcej Polaków robi zakupy online, a tendencja ta stale rośnie. Dużą zaletą kupowania przez internet jest to, że możemy zrobić to o każdej porze, z dowolnego miejsca. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Nic dziwnego więc, że coraz większa liczba osób przenosi swoje zakupy do internetu. Jednak czy sklep internetowy https://finanse.net.pl/ jest w stanie dorównać stacjonarnemu? Czy przeniesienie swojego biznesu do sieci się opłaca?

Sklepy internetowe

Nie ma wątpliwości, że kupowanie przez internet jest bardzo wygodne dla klientów i wiąże się z wieloma zaletami, których nie posiada sklep stacjonarny. Przede wszystkim sklep internetowy jest w stanie dotrzeć do większej ilości odbiorców zainteresowanych ofertą. Kolejnym plusem sklepów internetowych jest to, że są stosunkowo tańsze w utrzymaniu niż sklepy stacjonarne. Wiążę się to z tym, że prowadząc sklep internetowy, nie jest konieczny wynajem lokalu usługowego, biura czy nawet magazynu. Nie jest także konieczne zatrudnienie tylu ludzi, ilu potrzebnych by było do prowadzenia sklepu stacjonarnego. Dzięki temu właściciel takiego sklepu, może pozwolić sobie na oferowanie swoich produktów, w niższej cenie co z kolei przyciąga wielu potencjalnych klientów.

Sklep stacjonarny

Mimo że sprzedaż w bardzo dużej mierze przeniosła się do internetu to i tak dalej o wiele częściej robimy zakupy w sklepach stacjonarnych. Wiąże się to poniekąd z tym, że pewne produkty nadal boimy się kupować przez internet. Wielu z nas obawia się kupna przysłowiowego kota w worku i woli zobaczyć dany produkt na żywo niż tylko na zdjęciach w internecie. Należy jednak pamiętać o tym, że według prawa mamy możliwość oddania wadliwego lub po prostu niespełniającego naszych wymagań produktu i zwrócone zostaną nam pieniądze. W przeciwieństwie, do sklepu internetowego, ten stacjonarny ma zasięg jedynie lokalny i najczęściej nie może liczyć na klientów z całego kraju, a nawet miasta, bo sprzedaż ogranicza się np. do danego osiedla. Dodatkowo prowadzenie sklepu stacjonarnego wiąże się z większymi kosztami. Koszt wynajmu lokalu, opłacenie pracy pracowników czy utrzymanie magazynu może generować duże koszty, które przełożą się na wyższe ceny produktów.

Wybrać sklep internetowy czy stacjonarny?

Po pierwsze musimy pamiętać, że niezależnie od tego, jaki rodzaj działalności wybierzemy to zarówno sklep internetowy, jak i stacjonarny wymaga od nas dużo pracy. Nie zawsze też nasza ciężka praca może przerodzić się w oczekiwane zyski i konieczne będzie zamknięcie swojego biznesu. Tak może stać się zarówno w przypadku prowadzenia sklepu w sieci, jak i stacjonarnie. Dobrym pomysłem jest np. rozszerzenie swojego istniejącego już sklepu stacjonarnego o działalność internetową. Będzie to dobre uzupełnienie dotychczas prowadzonego biznesu i może przynieść dodatkowe pieniądze niewielkim kosztem. Jeśli posiadasz sklep, to z pewnością także wynajmujesz lub masz na własność lokal, zatrudniasz pracowników, może także posiadasz magazyn, czyli wszystkie niezbędne elementy do prowadzenia sklepu w internecie już posiadasz. Nawet jeśli biznes w sieci Ci się nie uda, to dalej będziesz mieć zabezpieczenie w postaci dobrze prosperującego sklepu stacjonarnego.

1 comment

kamil says:

u nas szczerze mówiąc lepsze towary, droższe idą właśnie przez internet, a stacjonarnie ludzie kupują tylko to co niezbędne. nie chcą stacjonarnie wydawać kasy. dlatego uważam, że warto prowadząc sklep mieć obie opcje jeśli się da w danej branży

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *