Akcje – wysokie ryzyko czy dobry zysk

Akcje – wysokie ryzyko czy dobry zysk

Niskie stopy procentowe na lokatach nie zachęcają do prowadzenia rachunków oszczędnościowych. Wysoka inflacja jest dodatkowym kosztem, który obciąża oszczędności. Coraz więcej Polaków szuka alternatywnych źródeł lokowania pieniędzy.

Akcje czym są?

Akcję są papierami wartościowymi emitowanymi przez spółki obecne na giełdzie. Przedsiębiorstwa decydują się na emisję akcji by zdobyć pieniądze na rozwój. Osoba kupująca akcję – akcjonariusz jest jednocześnie inwestorem. W zależności od podpisanych umów akcjonariusz staje się też właścicielem określonej części przedsiębiorstwa. Aby dokonać zakupu akcji w Polsce należy działać poprzez biuro maklerskie.

Zachowanie akcji na giełdzie

Na giełdzie obrót akcjami działa na takiej samej zasadzie, jak zakup i sprzedaż produktów. Ktoś kupuje akcje x i obserwuje, co się z nią dzieje, jeśli cena rośnie może ją sprzedać z zyskiem. Można też na transakcji stracić. Czy warto ryzykować?

Zalety inwestowania w akcje

Największą zaletą inwestowania w akcje są wysokie zyski. Dodatkowo długoterminowe inwestycje przynoszą zyski, ponieważ rynek wciąż rośnie. Tak samo, jak ilość firm wchodzących na giełdę. Dlatego wybór przedsiębiorstw w które można inwestować jest praktycznie nieograniczony,

Na posiadaniu papierów wartościowych zarabia się również poprzez wypłaty dywidend dla akcjonariuszy. Ich wysokość zależy od ilości posiadanych akcji, a nie jej obecnej wartości rynkowej. Handel akcjami jest elastyczny. Papiery wartościowe można w każdej chwili sprzedać. Pozwala to na inwestycje długo i krótkoterminowe.

Wady inwestowania w papiery emitowane przez firmy

Tam gdzie jest możliwość dużego zysku, pojawia się również duża strata. Akcje firm nie są tak bezpiecznym sposobem na inwestycję jak obligacje rządowe, czy lokaty bankowe. Żadna giełda nie gwarantuje też stałych zysków. Dodatkowo od zysków z sprzedaży akcji należy odprowadzić podatek, który wynosi aż 19%.

Giełda budzi też emocje. W przypadku znaczących spadków wiele osób podejmuje decyzję na podstawie emocji a nie analizy sytuacji. Takie zachowanie może prowadzić nie tylko do strat ale też uzależnienia od adrenaliny. Dlatego, że emocje przy zakupie i sprzedaży akcji są podobne do tych jakie odczuwają osoby uprawiające hazard. Mogą być uzależniające.

Nauka i doświadczenia

Poruszanie się na giełdzie i umiejętność analizy wcześniejszych sygnałów jest bardzo ważna. Nie należy obdarzać domu maklerskiego bezgranicznym zaufaniem. Przed zakupem akcji przedsiębiorstwa warto też sprawdzić historię firmy. Im większa wiedza na temat inwestycji tym stają się one bezpieczniejszym sposobem na dywersyfikację przychodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *