Categories Kredyty

Czy darmowa pożyczka naprawdę jest za darmo?

Wśród ofert pożyczek pozabankowych, możemy znaleźć wiele, które oferują darmowe pożyczenie pieniędzy. Sporo osób zastanawia się, czy nie ma w nich ukrytego haczyka, w postaci kosztów. Warto jednak pamiętać, że i pożyczki pozabankowe są regulowane przez prawo. Między innymi jest to Ustawa o kredycie konsumenckim, Kodeks cywilny czy tzw. Ustawa antylichwiarska. Dlatego nawet bardzo atrakcyjna oferta, może być prawdziwa. Trzeba tylko wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Dlaczego pożyczka może być darmowa?

Dużo ofert darmowych pożyczek, można znaleźć choćby w tym rankingu: https://pozyczkolog.pl/. Oczywiście są one legalne. Polskie prawo stanowi, że o kosztach przy zawieraniu umowy o pożyczkę decydują obie strony. A zatem możliwe jest, że pożyczkodawca, w tym przypadku firma pożyczkowa zaproponuje zobowiązanie finansowe bez dodatkowych kosztów. Zatem całkowicie legalnie można pożyczyć pieniądze i oddać je w identycznej kwocie na rzecz pożyczkodawcy. Natomiast warto też pamiętać, że samo zawarcie umowy o pożyczkę, dla pożyczkobiorcy nie wiąże się z żadnymi opłatami, które trzeba przepłacić. Jeśli występują opłaty administracyjne, są one wliczane w całkowity koszt pożyczki i oddajemy je wraz z jej spłatą.

Jak znaleźć dobrą pożyczkę?

Tutaj zawsze warto sięgnąć do strony, która przedstawia różne rodzaje pożyczek, a co za tym idzie aktualne oferty. Skorzystać można, chociażby z https://pozyczkolog.pl/, na której publikowane są oferty online, które można szybko między sobą porównać. Przy takich ofertach pokazane są również widełki mówiące, ile można pożyczyć minimalnie i maksymalnie. Ale bardziej interesujące mogą być po prostu koszty dla przykładu reprezentatywnego, które są podawane w formie procentowej. Warto też pamiętać, że pożyczki krótkoterminowe mogą być droższe, niż te wzięte na długi termin spłaty i raty. Podane jest również RRSO, które jest najlepszym wyznacznikiem tego, czy oferta jest tania, czy nie.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania pokazuje wszystkie koszty danej pożyczki w skali rocznej w ujęciu procentowym. Dlatego za pomocą tego wskaźnika, możemy porównać różne oferty. I najlepiej będzie po nim widać, co jest tańsze. Im mniejsza wartość przy RRSO, tym niższe koszty w skali roku, a co za tym idzie tańsza pożyczka. Biorąc darmową pożyczkę RRSO będzie wynosić 0%, więc dzięki temu mamy pewność, że nie ma tu żadnych innych kosztów do poniesienia. Aktualnie koszty regulowane są Ustawą Antylichwiarską, a więc firmy pożyczkowe muszą przedstawiać oferty, które są łatwe do spłaty dla pożyczkobiorcy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *