Categories Kredyty

Czy sprawdzenie zdolności kredytowej zawsze jest konieczne?

Zaciągnięcie wysokiego kredytu związane jest z załatwieniem wielu formalności. Im kwota większa, tym “schody” do pokonania są jeszcze wyższe – co nie oznacza, że nie mamy zmierzyć się z tym wyzwaniem. Zanim jednak będziemy załatwiać wszelkie formalności, warto sprawdzić swoją zdolność kredytową. Dlaczego jest to takie ważne?

Na czym polega zdolność kredytowa?

Są to informacje, które sprawdzają zdolność klienta do spłacenia rat kredytu. Tego rodzaju informacje są bardzo ważne dla banków, ponieważ to dzięki nim są w stanie zminimalizować ewentualne ryzyko, że klient nie odda na czas pożyczonych pieniędzy. Sprawdzenie zdolności kredytowej nieco trwa, wymaga złożenia odpowiednich dokumentacji, ale w przypadku wysokich kredytów – jest konieczne. Warto wiedzieć, że tzw.parabanki upraszczają sprawdzenie zdolności kredytowej – aczkolwiek zaciągnięcie tego rodzaju kredytów może wiązać się z dużym ryzykiem.

Zdolność kredytowa w banku

Analiza zdolności kredytowej dzieli się na dwa rodzaje – jakościową i ilościową. O co dokładnie chodzi? Analiza ilościowa to porównanie sytuacji finansowej klienta z jego przychodami i wydatkami. Każdy bank ma prawo do tego, aby zastosować swoje indywidualne wytyczne, ale najczęściej sprawdzane są informacje z zakresu:

  • wysokość uzyskiwanych dochodów,
  • wysokość miesięcznych kosztów utrzymania,
  • rodzaj umowy/działalność gospodarcza,
  • inne zadłużenia finansowe.

Jeżeli chodzi o analizę jakościową, to bank będzie sprawdzał to, w jaki sposób będziemy podchodzić do spłaty rat. Co może mieć wpływ na to, czy takie raty będziemy w stanie spłacić w odpowiednim czasie. W tej grupie znaleźć można takie czynniki, jak:

  • ilość osób na utrzymaniu,
  • wiek,
  • stan cywilny.

Uwaga! Jeden z najważniejszych czynników, który ma wpływ na zdolność kredytową, to nasza historia kredytowa, czyli informacje, jakie można znaleźć w BIK. Wiele osób nie musi się niczego obawiać, bowiem ich historia jest bez zarzutu. Są jednak takie osoby, które po pozyskaniu informacji z BIK mogą pożegnać się z marzeniami o kredycie na długi czas.

Samodzielne sprawdzenie zdolności kredytowej

Aby sprawdzić swoją zdolność kredytową, nie trzeba od razu udawać się do banku. Wszystkie zainteresowane osoby mogą skorzystać z internetowego kalkulatora zdolności kredytowej. To właśnie on, po wpisaniu odpowiednich informacji, jest w stanie określić nam szacunkową zdolność kredytową. Dzięki niemu będziemy wiedzieć, czy mamy szansę (i czy w ogóle jest sens) starania się np. o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *