Categories Kredyty

Czy warto brać kredyt?

KREDYT

Kredyt to potocznie mówiąc pożyczanie pieniędzy od banku lub instytucji pozabankowej. Pamiętać należy, że instytucje te nie robią tego charytatywnie. Banki i instytucje pozabankowe sprzedają pieniądze za pieniądze. Biorąc kredyt tak na prawdę kupujemy pieniądze. Kupując 1000 zł nie oddajemy jednak takiej samej kwoty, a większą. Musimy zapłacić nie tylko procent od kredytu ale także za jego obsługę instytucji, od której kupujemy pieniądze.

ROSNĄCE ZADŁUŻENIE

Często osoby, które popadają w długi nie mają na koncie jednego wielkiego kredytu np. na dom czy mieszkanie. Wszystko zaczyna się niewinnie od jednego niewielkiego kredytu. Okazuje się, że w jednej chwili możemy mieć rzeczy, na które musielibyśmy pracować przez długie miesiące. Dlatego też jest to tak bardzo pociągające. Ponadto, nie włożyliśmy w to żadnego wysiłku i pracy. Jeśli raz nam się udało czemu nie spróbować ponownie. Dzięki temu, że z taką łatwością spełniamy swoje kolejne zachcianki, zaczynamy się wręcz o tego uzależniać. O ile jednak czy dwie raty nie stanowiły problemu, szybko okazać się może, że kolejne są już dla nas zbytnim obciążeniem. Co więc zrobić, żeby nie popaść w pasmo kredytów.

KIEDY KREDYT NIE JEST NAM POTRZEBNY

Przed wzięciem każdego kredytu należy zastanowić się, czy przedmiot, który chcemy nabyć jest nam na prawdę potrzebny. Duża ilość zakupów to chęć posiadania nowych i lepszych rzeczy, tylko dlatego, że chcemy je mieć. W przypadkach kiedy okaże się, że to tylko nasze marzenia, a nie potrzeba, zacznijcie od zastanowienia się w jaki inny sposób możecie zdobyć pieniądze, aby nie brać kredytu. jeśli kredyt nie jest wysoki jest wiele innych możliwości. Może warto np. wstrzymać się z zakupem i oszczędzić pieniądze na zakup nowego komputera. Jeśli zależy nam na czasie zastanówmy się czy może nie mamy w domu zbędnych rzeczy i sprzętów, które czekają na to aby się ich pozbyć. To dobry czas na to aby spróbować je sprzeda. Możemy także poszukać dodatkowego źródła zarobków, chociażby na czas, do kiedy nie uda nam się zebrać funduszy na nowy komputer. Możemy także postarać się o nadgodziny w swojej pracy. Widzicie więc, że jest wiele możliwości. Należy tylko dobrze poszukać. Jeśli jednak w dalszy ciągu chcecie wziąć kredyt, kolejnym etapem musi być, przeanalizowanie swoich finansów. Przede wszystkim musicie wiedzieć, czy będziecie w stanie spłacać ratę kredytu. Jeśli tak wszystko dobrze jeśli nie powinno zapalić się wam czerwone światełko, że zwyczajnie nie możecie sobie na to pozwolić.

RATY 0%

Poza kredytem liczne sklepy oferują także możliwość zakupu przedmiotów w ratach. Są to raty 0%, czyli płacimy tylko koszt zakupionego przedmiotu. Haczykiem są jednak wszelkiego rodzaju dodatki takie jak ubezpieczenie kredytu. Przy zakupach rzędu kilku tysięcy z całą pewności nie musicie ubezpieczać kredytu. Często sklepy informują, że takie ubezpieczenie jest wymagane bądź nie wspominają, że można z niego zrezygnować i z góry doliczają nam go do rachunku. Warto więc zawsze przed pójściem na tego typu zakupu zapoznać się nie tylko z nowymi nowinkami technologicznymi, ale i swoimi możliwościami dotyczącymi kosztów.

Nie tak trudno wziąć kredyt. Problemy zaczynają się dopiero wtedy kiedy musimy zacząć go spłacać. Nawet więcej, problem jest wtedy kiedy nie mamy za co spłacać kolejnych rat kredytu. Należy więc zawsze przeanalizować czy jest on nam potrzebny. Jeśli tak, czy nasze finanse pozwolą nam na spłatę miesięcznych rat. Przed pójściem po kolejny kredyt warto też najpierw spłacić poprzednie. Tylko w ten sposób nie popadniemy w długi, których nie będziemy w stanie spłacać.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *