Categories BIK Kredyty Pożyczki

Czym cechuje się scoring kredytowy

Ocena zdolności kredytowej

Warto zaznaczyć, że banki mają różne metody, które pozwalają im ocenić wiarygodność i zdolność kredytową ewentualnego pożyczkobiorcy. Dzisiaj dowiesz się o jednym sposobie. Czym cechuje się scoring kredytowy? Jakie działania podejmują osoby analizując wnioski? Co jest brane pod uwagę? Jakie rodzaje tego terminu wyróżniamy? Te wszystkie kwestie zostały poruszone w dzisiejszym, poniższym artykule.

Czym cechuje się scoring kredytowy

Należy dodać, że scoring kredytowy to metoda, która pozwala oceniać przedstawicielom banku wnioski (o kredyt) konkretnego kredytobiorcy lub całego przedsiębiorstwa. Warto zaznaczyć, że na końcu uzyskiwana jest ocena punktowa. Im więcej oczek, tym rzecz jasna najlepiej. Dzięki temu jest bowiem zdecydowanie większa szansa, że dana osoba uzyska pożądany przez nią kredyt. Nie wolno o tym fakcie zapominać. Warto podkreślić, że dużo osób zdaje sobie sprawę z tego aspektu. Trzeba zaznaczyć, że głównym zadaniem scoringu kredytowego jest porównanie profilu ewentualnego pożyczkobiorcy. Porównanie następuje zaś z profilami osób, którym są już przyznane kredyty. Chyba każdy zdaje sobie sprawę, że im bardziej zbliżona charakterystyka do ludzi regularnie spłacających swoje zobowiązania, tym ogólnie lepiej. Wtedy istnieje bowiem zdecydowanie większa szansa, że konkretna pożyczka zostanie przyznana. Warto mieć to na uwadze.

Rodzaje scoringu kredytowego

Nie można nie wspomnieć, że wyróżniamy rozmaite rodzaje scoringu kredytowego. Między innymi jest to scoring behawioralny. Jak to wygląda praktyce? Należy zaznaczyć, że osoba odpowiedzialna za analizę wniosków przyznaje punkty na bazie dotychczasowych produktów finansowych, które były przyznane konkretnej osobie. Najprościej rzecz ujmując, ludzie, którzy posiadają pozytywną historię kredytową nie muszą obawiać się, że otrzymają za ten aspekt mało punktów. Banki chętnie bowiem udzielają pożyczek osobom, które już wcześniej systematycznie wywiązywały się ze swoich zobowiązań.

To oczywiście jednak nie wszystko. Warto wyróżnić też scoring aplikacyjny. Trzeba podkreślić, że dużo osób decyduje się na takie rozwiązanie. Metoda ta polega na przyznawaniu punktów na bazie różnych danych pochodzących z rozmaitych zagadnień. W karcie aplikacyjnej trzeba wpisać między innymi zawód, okres zamieszkania pod jednym adresem,wiek, stan cywilny, posiadane rachunki bankowe, posiadane karty płatnicze czy okres zatrudnienia na obecnym i przeszłym stanowisku u danego pracodawcy itp. Oczywiście, pewne kwestie nie są zależne od danej osoby. Banki na podstawie dostarczonych danych analizują charakterystykę ewentualnego kredytobiorcy i wyciągają wnioski czy przyznanie mu pożyczki będzie wiązało się z jakimkolwiek ryzykiem dla przedsiębiorstwa.

Artykuł powstał we współpracy z portalem https://www.habza.com.pl/ . Jeżeli szukasz pomocy w spłacie kredytu, odwiedź ich stronę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *