Categories Kredyty

Czym jest OC w życiu prywatnym?

OC w życiu prywatnym – co to w ogóle jest?

Każdy z nas spotyka się z pojęciem ubezpieczenia OC pojazdu mechanicznego, ale nie liczni wiedzą, iż na rynku ubezpieczeń majątkowych funkcjonuje również ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Zasada działania jest bardzo podobna jak w przypadku ubezpieczenia OC pojazdu.

Każdemu może się przydarzyć, że jadąc na rowerze, będąc u kogoś w gościach, bawiąc się z dzieckiem zniszczy czyjąś własność i będzie musiał za nią zapłacić. OC w życiu prywatnym zabezpiecza właśnie przed niespodziewanymi wydatkami w tego typu sytuacjach. I to zarówno wtedy, gdy szkodę spowoduje sam Ubezpieczony wymieniony w polisie, jak i ktoś z jego bliskich czy nawet domowy zwierzak.

Złośliwość losu bywa bardzo różna…

….od zwykłego stłuczenia lustra, po przypadkowe wpadnięcie w regał z telewizorami w markecie ? Od takich zdarzeń i wypadków, ma chronić nas ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym!

Poniżej kilka z życia wziętych historii Klientów:

Zalanie sąsiada to ryzyko wypłacane z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej!

Wiele osób ubezpiecza swoje mieszkania od pożaru, kradzieży i wielu innych ryzyk. Kupując samo ubezpieczenie mieszkania myślimy, iż również ubezpieczeni jesteśmy od zalania naszego sąsiada – otóż nie! Nie mając wykupionego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym za szkody wyrządzone sąsiadowi będziemy zmuszeni do zapłaty z własnej kieszeni…

Tylko połączenie ubezpieczenia mieszkania, oraz ubezpieczenia OC w życiu prywatnym daje gwarancję, iż ubezpieczone mamy swoje mieszkanie, oraz na przykład odpowiedzialność za zalanie naszego sąsiada.

Gdzie można kupić takie ubezpieczenie?

W każdym Towarzystwie Ubezpieczeniowym ? OC w życiu prywatnym funkcjonuje w niektórych TU jako produkt samodzielny, ale najczęściej można dokupić jako produkt dodatkowy do ubezpieczenia nieruchomości.

Wskazać należy, iż sama odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym jest rozróżniania w Towarzystwach na niektóre klauzule dodatkowe, które warto rozważyć kupując takie ubezpieczenie. Wśród nich można wyróżnić:

rozróżnienie odpowiedzialności cywilnej w obrębie danego lokalu, bądź terenu RP, bądź całego świata,
szkody wyrządzone dla osób użytkujących łodzie motorowe, żaglowo-motorowe, lub żaglowe,
szkody wyrządzone przez konia wykorzystywanego do jazdy konnej rekreacyjnej,
szkody wyrządzone przez osoby posiadające lub używające broń palną, gazową lub pneumatyczną, oraz środki pirotechniczne,
szkody wyrządzone właścicielowi mieszkania, przez osoby wynajmujące najmujące takie nieruchomości,
szkody wyrządzone na mieniu powierzonym, dla osób, które korzystają ze służbowego sprzętu np. (poza samochodem),
szkody wyrządzone przez właścicieli dronów,
szkody wyrządzone przez rasy psów uznawanych za agresywne.

Brak dodatkowej klauzuli, którą proponuje Towarzystwo skutkuje wykluczeniem odpowiedzialności z danej dziedziny, którą oferuje Towarzystwo w ramach klauzuli dodatkowej.

Podejmując decyzję co do samego zakupu ubezpieczenia OC w życiu prywatnym należy zastanowić się, jakie czynności życia prywatnego wykonujemy, które mogą spowodować swoiste naprawienie szkody, w razie jej zaistnienia. Tylko dobrze dobrane ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w pełni zabezpieczy nasze interesy życia codziennego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *