Dłuższy czy krótszy okres kredytowania – co jest korzystniejsze

Dłuższy czy krótszy okres kredytowania – co jest korzystniejsze

Okres kredytowania

Jest wiele osób, które biją się z myślami na ten temat. Banki stwarzają nam spore możliwości w aspekcie wyboru okresu kredytowania. Co jest jednak korzystniejsze?

Czym charakteryzują się dłuższe okresy kredytowania

Dłuższy czy krótszy okres kredytowania – bardzo dużo osób zastanawia się, co finalnie wybrać. Obie opcje mają swoje plusy i minusy. Zacznijmy analizę od dłuższego okresu kredytowania. Nie da się ukryć, że zaletą takiego rozwiązania jest to, że miesięczne raty są relatywnie niewielkie. Dzięki temu dana osoba ma pieniądze, aby spłacić nie tylko te zobowiązania, ale także posiada “mamonę” na czynsz, paliwo, jedzenie itp. Druga strona medalu jest jednak taka, że długi okres kredytowania to mniejszy komfort psychiczny. Wszystko dlatego, że tacy ludzie często obawiają się, że stracą pracę, zachorują itd. i będą mieli z tego tytułu kolosalne kłopoty ze spłatą tego typu produktów finansowych… Poza tym im dłuższy okres kredytowania, tym oczywiście więcej pieniędzy finalnie oddaje się bankowi. Należy wiedzieć, że te instytucje zarabiają bowiem tak naprawdę na każdym kolejnym miesiącu. Wszystko dlatego, że mają rozmaite prowizje i opłaty związane ze swoimi instrumentami finansowymi.

Czym charakteryzują się krótsze okresy kredytowania

Chyba łatwo domyślić się, że dzięki temu finalnie mniej pieniędzy idzie z kieszeni kredytobiorcy do banku. Jest to oczywiście spowodowane tym, że instytucja przez krótszy okres obsługuje konkretnego Klienta. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na fakt, że taki wariant oznacza też większy komfort psychiczny. Łatwiej bowiem spłaca się na przykład kredyt hipoteczny na 15 niż na 30 lat itd. Jest to chyba oczywiste.

Wyraźnie należy podkreślić, że krótszy okres kredytowania jest tak naprawdę zarezerwowany dla tych, którzy mogą sobie na to pozwolić pod względem finansowym. Zresztą już w trakcie oceny zdolności kredytowej przedstawiciele banków zwracają uwagę na tego typu aspekty. Trzeba podkreślić, że krótsze okresy to większe comiesięczne zobowiązania. Trzeba zatem wszystko sobie dokładnie obliczyć, aby nie zdarzyła się sytuacja, że zbyt wysoka rata powoduje, że dana osoba nie ma nawet wolnej złotówki poza standardowe wydatki. Jak zatem widać, podjęcie decyzji w tym aspekcie wcale nie jest takie łatwe, jak mogło wydawać się na samym początku…

Więcej znajdziesz na https://habzafinanse.com.pl/blog/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *