Finansowanie przedsiębiorstw

Finansowanie przedsiębiorstw

Wielkość

W tym przypadku wielkość ma duże znaczenie. Finansowanie przedsiębiorstw w dużej mierze zależy bowiem właśnie od ich wielkości. Małe firmy nie mają tak dużej różnorodności w zakresie finansowania. Nie mogą skorzystać z wielu opcji, które dostępne są dla dużych firm.

Koszty finansowania

Niezależnie od tego czy mówimy o małej firmie czy dużym przedsiębiorstwie każde z nich ponosi koszty. Oczywiście im większa firma tym koszty te są większe. Pieniądze są potrzebne chociażby na to aby założyć działalność. Później gdy firma już prosperuje ponosimy koszty jej utrzymania, eksploatacji środków trwałych, pensji pracowników itd. Koszty są na każdym etapie działalności. Fundusze  własne bardzo rzadko są wystarczające na to aby zacząć działać. Z tego powodu firmy muszą szukać innych sposobów na finansowanie przedsiębiorstwa.

Kredyt bankowy jako forma finansowania przedsiębiorstw

Jednym ze sposobów na pozyskanie środków z innego źródła aniżeli środki własne, pochodzące najczęściej z oszczędności, jest kredyt bankowy. Kredyt bankowy jest rozwiązaniem przede wszystkim dla małych i średnich przedsiębiorstw. Dzieje się tak ze względu na fakt, że jest to drogi produkt. Ponadto, jest bardzo podatny na zmiany w zakresie polityki monetarnej. Dużym i wielkim przedsiębiorcą nie opłaca się brać kredytu, bowiem mają znacznie więcej tańszych możliwości, aniżeli małe i średnie przedsiębiorstwa. Z tego powodu nie wybierają kredytu bankowego jako źródła finansowania przedsiębiorstwa.

Kredyt obrotowy

Jedną z możliwości finansowania przedsiębiorstw jest kredyt obrotowy. Służy on na pokrycie bieżących wydatków firmy. Jest to kredyt krótkoterminowy, którego okres kredytowania wynosi ok 1 do 2 lat. Kredyt obrotowy ma na celu np. zapewnienie płynności finansowej firmy w przypadku przestoju bądź innej sytuacji kryzysowej.

Kredyt inwestycyjny

Kredyt inwestycyjny ma natomiast na celu sfinansowanie inwestycji przedsiębiorstwa. W przeciwieństwie o kredytu obrotowego, okres kredytowania jest znacznie dłuższy i wynosi nawet do 15 lat. Jest zatem kredytem długoterminowym. Finansowanie przedsiębiorstw poprzez kredyt inwestycyjny to przede wszystkim środki na zakup aktywów, które przyspieszą inwestycje, dadzą firmie przewagę na rynku, unowocześnią produkcję i znacznie wpłyną na rozwój firmy. Im lepsza kondycja firmy tym może liczyć na korzystniejsze warunki kredytowania. Dla banku lepiej prosperująca firma to mniejsze ryzyko, dlatego też, może zaproponować tańszy kredyt inwestycyjny.

Leasing

Leasing to coraz popularniejsza forma finansowania przedsiębiorstw. Dzięki popularności jaką zyskuje banki starają się dostosować ofertę do firm nie tylko dużych ale i tych mniejszych. Poprzez umowę leasingu jedna ze stron przekazuje drugiej w użytkowanie jakąś rzecz w zamian za określoną miesięczną opłatę. Leasing zyskuje na popularności przede wszystkim dzięki rozwiązaniom podatkowym jakie za sobą niesie.

Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź adres, aby je znaleźć.

1 Comment

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Muszę przyznać, że sam zawsze bałem się założenia firmy i takim oto sposobem już od dwóch lat prowadzę własną działalność gospodarczą 🙂 Nigdy nie jest za późno, aby przezwyciężyć swoje lęki 🙂 Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *