Categories Kredyty

Jak mogę sprawdzić czy jestem w KRD?

Co to jest biuro informacji gospodarczej?

Każdy konsument lub podmiot nie będący konsumentem  musi liczyć się z tym, że jego dane zostaną sprawdzone w systemie informatycznym prowadzonym przez Biuro Informacji Gospodarczej. Największym i najstarszym podmiotem tego typu w Polsce jest Krajowy Rejestr Długów – w skrócie KRD. Biura Informacji Gospodarczej prowadzą działalność regulowaną. Podstawę prawną ich funkcjonowania stanowi Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Krajowy Rejestr Długów gromadzi dane o nierzetelnych płatnikach już od 15 lat. Dlatego jego baza danych jest olbrzymia. Zawiera informacje o nie opłaconych usługach, ale też nieuregulowanych alimentach, czy zobowiązania publicznoprawnych wobec US, ZUS lub mandatach.

Jak można trafić do Krajowego Rejestru Długów?

Wierzyciel musi zawrzeń umowę np. z Krajowym Rejestrem Długów lub innym biurem informacji gospodarczej. Umowa musi mieć formę pisemną, pod rygorem nieważności. Jest to gwarancja, że do rejestru nie trafią fałszywe dane. Jeśli zobowiązany jest konsumentem i wyrazi upoważnienie do przekazania swoich danych do biura informacji gospodarczej, to wówczas – w przypadku nie wywiązania się ze zobowiązania – możliwe jest ujawnienie jego danych w KRD. Najczęściej udzielenie takiego upoważnienia, jest warunkiem koniecznym do zawarcia umowy. W przypadku zobowiązań publicznoprawnych podstawą wpisu jest prawo powszechnie obowiązujące i tutaj dane konsumenta są udostępniane z mocy prawa. Natomiast, gdy nierzetelny płatnik nie jest konsumentem, to nie wymagane jest żadne upoważnienie. W obu przypadkach szczegółowe przesłanki, procedurę ostatecznego wezwania do zapłaty oraz zakres ujawnianych danych – określa ustawa. Zobowiązania alimentacyjne i publicznoprawne trafią do Krajowego Rejestru Długów, po ziszczeniu się warunków ustawowych określonych w szczegółowych przepisach. Podmioty, których dane ujawniono w KRD, mają prawo do podjęcia działań mających na celu aktualizację danych i innych opisanych ww. ustawą. Dlatego warto jest wiedzieć, co w biurze informacji gospodarczej odnotowana na nasz temat.

Jak mogę sprawdzić czy jestem w KRD?

Krajowy Rejestr Długów, jak każde biuro informacji gospodarczej, jest zobowiązane prawnie do udostępniania danych osobom umieszczonym w swoim  systemie, ale nie tylko. Jeśli osoba zainteresowana sprawdzeniem siebie jest konsumentem, to KRD oferuje możliwość założenia konta w swoim serwisie internetowym i bezpłatne sprawdzenie swojej sytuacji. Co więcej, możliwe jest też sprawdzenie rejestru zapytań. Dzięki temu konsument może zorientować się przez kogo był sprawdzany. Gdy istnieje zagrożenie obniżenia wiarygodności płatniczej, z powodu np. niedbalstwa, można szybko naprawić swój błąd, a przez to uniknąć problemu przy zawieraniu ważnych życiowo umów np. o kredyt na wymarzone mieszkanie. Konsument może dokonać takiego sprawdzenia na swój temat bezpłatnie, raz na 6 miesięcy. Wystarczy wejść na stronę internetową krd.pl.

Jeśli osoba zainteresowana swoją sytuacją w KRD nie jest konsumentem – to usługa jest odpłatna. Mimo to regularne sprawdzanie siebie też ma sens. Krajowy Rejestr Długów oferuje przedsiębiorcom, nie widniejącym w żadnych rejestrach dłużników, możliwość przystąpienia do programu Rzetelna Firma. Udział w nim pozwala uzyskać wiele korzyść, w tym zwłaszcza wizerunkowych. Dlatego warto wejść na stronę KRD, założyć konto i skorzystać z usługi sprawdzenia swojej firmy. Wówczas przedsiębiorca zyskuje też prawa wglądu do rejestru zapytań, z którego wynik kto dokonywał sprawdzeń. Może to pomóc w podejmowaniu decyzji biznesowych i uniknąć problemów, czy wygrać walkę konkurencyjną. Należy pamiętać, że konkurenci mają interes w monitorowaniu sytuacji swoje otoczenia. Warto jest zatem wiedzieć jako pierwszy o możliwych problemach.

To nie są jedyne sposoby sprawdzenia sytuacji w Krajowym Rejestrze Długów. Istnieją np. takie serwisy jak LEX Rejestr Długów, które pośredniczą w sprzedaży raportów z KRD. Ponadto, po nowelizacji ustawy o BIG, możliwe jest zamówienie w jednym biurze informacji zbiorczej, pochodzącej z wszystkich pozostałych BIG funkcjonujących na rynku. Są to jednak rozwiązania kosztowne i kłopotliwe. Dlatego najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla konsumentów, jest skorzystanie z prostych systemów oferowanych przez Krajowy Rejestr Długów i monitorowanie swojej sytuacji.

2 comments

Ja dowiedziałam się od doradcy że mogę pobrać raport, pobrałam zobaczyłam co muszę wyjaśnić bo ten dług był spłacony i udało mi się uzyskać kredyt, pozdrawiam

spankbang says:

kiedys sobie zakladalam tu konto, teraz chcialabym sie sprawdzic, ale nie pamietam hasla, a oni wysylaja je na niewazny juz nr telefonu. Jak moge jeszcze ponownie sie tu sprawdzic?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *