Categories Kredyty

Jak skutecznie sprawdzać warunki kredytów hipotecznych?

Kredyt hipoteczny pozwala spełnić marzenie o własnych czterech kątach. Dzisiaj ma go w ofercie praktycznie każdy bank. Propozycje znacząco różnią się między sobą. W związku z tym, że jest on zobowiązaniem na wiele lat, trzeba więc wybrać ofertę, która będzie najkorzystniejsza. Podpowiadamy, jak skutecznie sprawdzać warunki kredytów hipotecznych.

Jak sprawdzić warunki kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym. Pozwala bankom na zdobycie wieloletniego klienta. Właśnie dlatego przygotowują oferty, które mają być korzystne. Najczęściej prezentują je na swoich stronach WWW, w aplikacjach mobilnych, ale i promują je w social mediach, w radiu i w telewizji. Co oferują instytucje finansowe? Na stronie HipotekaKredyt.pl można przeczytać artykuł, w którym omówione są propozycje kredytów hipotecznych najpopularniejszych banków. Z nich da się dowiedzieć, co jest kluczowe podczas porównywania warunków, jakie proponują. Dzięki temu znacznie łatwiej jest sprawdzić, gdzie faktycznie jest najlepsza oferta. Pomocne w tym są również porównywarki kredytów hipotecznych. Jak sprawdzić warunki? Na co patrzeć?

Jak porównać oferty kredytów hipotecznych?

Kredyty hipoteczne różnią się między sobą detalami, takimi jak obecność i wysokość prowizji oraz innych opłat, możliwy okres spłaty, obsługą, ale i wymaganiami, jakie bank stawia przed przyszłym kredytobiorcą. Na szczęście oferty kredytów hipotecznych można porównać, nie wychodząc z domu. Służą temu porównywarki internetowe. To z nich można dowiedzieć się, na które czynniki patrzeć, by właściwie porównać oferty kredytów hipotecznych.

Aby wybrać korzystną ofertę, należy sprawdzić RRSO. Na oprocentowanie składa się WIBOR (Warsaw Interbank Offer Rate). Niestety nie jest stały, zależy od sytuacji na rynku bankowym. Ustalany jest na 1/3/6 miesięcy.

Przy kredycie hipotecznym ważna jest też marża kredytu hipotecznego. Jest to kwota, jaką bank ma zarobić na pożyczeniu pieniędzy. Jest wliczana w każdą ratę.

Oczywiście bardzo ważna jest też prowizja. To opłata, jaką bank nalicza sobie za samo udzielenie klientowi kredytu. Są instytucje, które rezygnują z prowizji. Bywa, że jest to opłata jednorazowa, jak i wliczana w każdą ratę.

Ponadto należy pamiętać o ubezpieczeniu. Banki żądają różnych jego typów. Wyróżnić można ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie nieruchomości, ubezpieczenie od niskiego wkładu własnego, ubezpieczenie od utraty pracy, czy ubezpieczenie pomostowe.

Jak skutecznie sprawdzić warunki kredytów hipotecznych?

Po porównaniu powyższych czynników przy takim samym okresie kredytowania i tej samej kwocie, widać, w którym banku oferta jest najlepsza. Warto później udać się do banków, których propozycje są najkorzystniejsze, by zdobyć więcej informacji.

Często może się okazać, że przedstawione warunki są obowiązujące tylko w konkretnym przypadku. Stąd częsty na stronach banków tzw. przykład reprezentatywny. Może się okazać, że z uwagi na indywidualne kwestie, jak np. zdolność kredytowa lub wykonywany zawód, bank przygotuje inną – spersonalizowaną ofertę, która będzie znacznie lepsza niż ta znaleziona w sieci.

Czasami, aby otrzymać kredyt hipoteczny na lepszych warunkach, konieczne jest dobranie dodatkowych produktów bankowych, jak karta kredytowa lub wykupienie ubezpieczenia u partnera banku. Warto sprawdzić, czy jest to opłacalne. Oczywiście sama umowa kredytu hipotecznego powinna być sprawdzona pod kątem zawarcia w niej danych ustaleń.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *