Jak uzyskać kredyt na mieszkanie? Poradnik krok po kroku

Jak uzyskać kredyt na mieszkanie? Poradnik krok po kroku

Zakup nowego mieszkania czy nieruchomości często finansowany jest ze środków pieniężnych pochodzących z kredytu. Kredyt na mieszkanie może uzyskać każda osoba, która posiada zdolność kredytową i przedstawi w banku odpowiednie dokumenty. Jak postarać się o kredyt na mieszkanie?

Wybór nieruchomości

Pierwszym krokiem do kupna własnego mieszkania jest jego wybór. Pieniądze z kredytu muszą bowiem sfinansować zakup konkretnej, wcześniej wybranej nieruchomości. Jest to bardzo istotne po kątem wpisu do księgi wieczystej. Następnie należy mniej więcej ocenić swoją zdolność kredytową, którą później będzie dogłębnie analizował bank. Zdolność kredytową posiada każdy, kto ma stałe źródło dochodów (najlepiej umowę o pracę na czas nieokreślony) i jest w stanie z uzyskanych środków wygospodarować pieniądze na ratę kredytu.

Bank weźmie pod uwagę, czy klient pozostaje w związku małżeńskim, ile osób ma na utrzymaniu oraz jakie są jego średnie, miesięczne wydatki. Największą szansę na otrzymanie kredytu mają osoby, które nie mają innych zobowiązań finansowych oraz dobrą historię kredytową, co oznacza, że w ustalonym czasie sumiennie spłacały swoje przeszłe zobowiązania pożyczkowe lub kredytowe.

Procedury bankowe

Kredytobiorca musi złożyć w banku wniosek o udzielenie kredytu. Przedtem dobrze zorientować się we wszystkich ofertach, gdyż kredyt na mieszkanie zwykle oferuje każdy większy bank, dlatego jest w czym wybierać. Wybór ten powinien uwzględniać analizę wysokości odsetek, prowizji i innych kosztów, które musi ponieść klient. Po złożeniu wniosku kredytowego bank będzie oczekiwał dostarczenia wszelkich dokumentów, potwierdzających zdolność kredytową – zaświadczenie o zarobkach, umowę o pracę, wyciąg z konta potwierdzający wpływy.

Każdy bank może wymagać nieco innej dokumentacji. Dodatkowo konieczne jest dostarczenie dokumentów opisujących nieruchomość, którą chcemy zakupić. Po dokładnej analizie bank podejmuje decyzję, czy udzieli kredytu czy też nie. Bank podpisuje z klientem umowę kredytową, w której zawarty jest na przykład harmonogram spłaty kredytu, wysokość odsetek czy prowizji bankowej.

Kredyt na mieszkanie zwykle udzielany jest w dwóch ratach – jedna bezpośrednio dla dewelopera, jeżeli mieszkanie pochodzi z rynku pierwotnego, druga zaś dla kredytobiorcy, w celu wykończenia mieszkania. Zanim bank przeleje pieniądze może jeszcze wymagać przeprowadzenia badań eksperckich, na przykład w celu wyceny nieruchomości. Dodatkowo potrzebna będzie wizyta u notariusza, która sformalizuje przekazanie nieruchomości kredytobiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *