Categories Kredyty

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny

Z czym wiąże się wzięcie kredytu hipotecznego

Zastanawiasz się, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny? Nie brakuje ludzi, którzy debatują na ten temat. Jest chyba oczywiste, że banki muszą zabezpieczyć swoje interesy. Nie jest tak, że tego typu przedsiębiorstwa udzielają każdemu pożyczki na dowolne sumy. Jakie kryteria muszą być zatem spełnione? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny

Warto zaznaczyć, że jednym z najważniejszych aspektów jest wielkość uzyskiwanych dochodów. Najlepiej mają osoby, które relatywnie dużo zarabiają. To jednak nie wszystko. Banki zwracają uwagę także na to, jak duże są obciążenia finansowe konkretnej osoby. Liczy się zatem między innymi liczba osób w gospodarstwie domowym, pieniądze wydawane na utrzymanie czy inne, aktualnie posiadane, obciążenia finansowe. Może zatem okazać się tak, że większe szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego ma osoba, która mniej zarabia, ale jednocześnie mniej wydaje każdego kolejnego miesiąca. Nie można nie wspomnieć, że ważnym aspektem jest forma zatrudnienia. Największe szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego mają osoby, które realizują zadania na podstawie umowy o pracę. Jest to po prostu najbardziej stabilna forma – dużo bardziej niż umowa o dzieło czy umowa zlecenie. Nic więc dziwnego, że odsetek odrzuconych wniosków wśród takich ludzi jest naprawdę bardzo duży.

Cechy idealnego kredytobiorcy

Trzeba również wziąć pod uwagę wiek kredytobiorcy. Przyjmuje się, że optymalny przedział to 18-35. Oczywiście, trzeba być pełnoletnim, aby móc liczyć na pomoc z banku w trakcie starania się o kredyty hipoteczne. Dlaczego jednak maksymalna wartość to 35 lata? Osoby, które są starsze mają bowiem małe szanse, że otrzymają kredyt hipoteczny na przykład na 30 lat… Wszystko dlatego, że banki muszą oceniać czy konkretny kredytobiorca będzie w stanie przez cały okres trwania umowy generować odpowiednie dochody. Trzeba doskonale zdawać sobie sprawę z tego faktu. Nie da się ukryć, że bardzo istotna jest również historia kredytowa, którą banki sprawdzają na przykład w BIK-u. Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która zawiera informacje o byłych lub obecnych kredytach, pożyczkach krótkoterminowych itp. Osoby, które nie do końca terminowo spłacały swoje poprzednie zobowiązania muszą liczyć się z tym, że wniosek nie będzie rozpatrzony pozytywnie.

Na pewno trzeba podkreślić, że obecne przepisy wymagają posiadania wkładu własnego. Warto systematycznie sprawdzać tego typu kwestie, ponieważ zmieniają się one dynamicznie. Na dzień dzisiejszy jest to 20%. Bez posiadania takiej sumy wniosek po prostu nawet nie będzie przyjęty do rozpatrzenia.

Artykuł dla https://habzafinanse.com.pl/

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *