Konsolidacja kredytów – czy to się opłaca?

Konsolidacja kredytów – czy to się opłaca?

Konsolidacja kredytów to polecany pomysł nade wszystko na wyjście z problemów finansowych. Jak to działa?
Kredyt konsolidacyjny polega na tym, iż dłużnik, który w danym momencie opłaca wiele zobowiązań, ma możliwość otrzymania takiego kredytu, w ramach którego będzie spłacał wszystkie zobowiązania. Ten produkt finansowy został przygotowany w pierwszym rzędzie dla ludzi, którzy mają duże trudności z systematycznymi spłatami pożyczek finansowych, nawet wobec paru banków. Kredyty konsolidacyjne pomagają więc wykaraskać się ze spirali pożyczkowej i pozwolić powrócić do równowagi finansowej.

W ramach pożyczki konsolidacyjnej pożyczkobiorcy mogą liczyć w szczególności na sprzyjający okres spłaty. W ten sposób miesięczne raty wszelkich kredytów zostają zamienione w jedną stałą ratę, która jest mniejsza, niż suma rat poprzednich.

Przy mniejszej racie oraz wydłużonym okresie spłaty zadłużenia, zadłużeni mają więc lepsze szanse na regularną spłatę kredytu. W momencie konsolidacji jedna rata wpłacana jest do jednego banku, w jakim zaciągnięty został kredyt konsolidacyjny. Kredytobiorca nie martwi się już spłacaniem wcześniejszych długów, ponieważ to bank po odebraniu raty zajmuje się spłacaniem pozostałej części zadłużenia dla stosownej instytucji. Ciężar spłacania wcześniejszych kredytów jest więc zdjęty z kredytobiorcy.

Czy jednakże konsolidacja kredytów to faktycznie ciekawe rozwiązanie ze względu na koszty? Okazuje się, iż nie do końca. Wydłużony termin spłaty skutkuje wyznaczeniem większych odsetek, które powędrują do banku. W końcowym rozrachunku pożyczkobiorcy regulujący kredyt konsolidacyjny ponoszą generalnie wysokie koszta. Prócz tego istnieje wiele niewygodnych kruczków, na jakie w momencie konsolidacji należy zwrócić uwagę. W głównej mierze jest to prowizja, która do najmniejszych nie należy. Ewentualnie bank może zechcieć od kredytobiorcy kolejne zabezpieczenie w formie ubezpieczenia.

Nastawiając się więc na konsolidację kredytów wypada przeliczyć wszystkie związane z tym koszta. Być może dodatkowe koszta związane z następnym kredytem będą niższe, niż konsolidacja. Trzeba oprócz tego przejrzeć zestawienia kredytów konsolidacyjnych przed zdecydowaniem się na którąkolwiek ofertę banku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *