Categories Kredyty

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych

Zbyt duża liczba pożyczek i kredytów może doprowadzić do sytuacji, gdy nie będziemy w stanie terminowo regulować swoich zobowiązań. To z kolei wiąże się z naliczaniem odsetek karnych, co sprawia, że zadłużenie jeszcze rośnie. Jednym ze sposób, aby takiej sytuacji uniknąć, jest skorzystanie z rozwiązania, jakim jest konsolidacja zadłużenia.

Na czym polega konsolidacja zobowiązań?

Już w momencie, gdy pojawiają się pierwsze problemy ze spłacaniem zaciągniętych kredytów i pożyczek, warto rozważyć opcję, jaką jest kredyt konsolidacyjny. Jest to kredyt, który służy do połączenia wszystkich posiadanych zobowiązań, a więc kredytów i pożyczek, w jedno. 

Mechanizm działania jest bardzo prosty. Środki z kredytu konsolidacyjnego zostają przeznaczone na pokrycie zadłużeń wynikających z posiadania innych kredytów, które podlegają konsolidacji. W ten sposób kredytobiorca zamienia kilka mniejszych zobowiązań w jedno większe spłacane za pomocą jednej raty o niższej wysokości.

Co może podlegać konsolidacji?

Szczegółowych informacji dotyczących konsolidacji należy szukać w danym banku, jednak standardowo konsolidacji podlegają następujące zobowiązania:

  • kredyt gotówkowy,
  • kredyt hipoteczny,
  • zadłużenie z karty kredytowej,
  • kredyt ratalny,
  • kredyt na samochód,
  • zadłużenie z tytułu rachunku bieżącego,
  • pożyczki pozabankowe.

W ostatnim czasie banki umożliwiły konsolidację zadłużeń pochodzących z tak zwanych chwilówek, czyli krótkoterminowych pożyczek oferowanych przez firmy pożyczkowe z sektora pozabankowego. Jest to odpowiedź na ciągły wzrost liczy osób zadłużonych, które nie radzą sobie ze spłatą zbyt wielu zobowiązań.

Co więcej, możliwe jest dokonanie konsolidacji kredytu bankowego i pożyczki pozabankowej. Jednak takie rozwiązanie nie jest dostępne we wszystkich instytucjach bankowych, dlatego przed złożeniem wniosku trzeba sprawdzić, które banki oferują taką możliwość i jakie kryteria trzeba spełnić.

Korzyści z konsolidacji zadłużenia

Z pewnością osoby, które mają problemy ze spłatą kredytów i pożyczek, powinny zapoznać się z ofertami banków, które oferują kredyt konsolidacyjny. Pod wieloma względami jest to rozwiązanie bardzo korzystne, a czasami stanowi jedyne wyjście z trudnej sytuacji finansowej. Do najważniejszych zalet kredytu konsolidacyjnego należy możliwość obniżenia miesięcznej raty w porównaniu do zadłużeń spłacanych osobno za pomocą kilku rat.

Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla osób, które utraciły płynność finansową, bo wysokość łącznej kwoty do spłaty co miesiąc przekraczała ich możliwości finansowe. Mniejsza rata pozwala na regulowanie zobowiązań na czas. Innym plusem konsolidacji jest uporządkowanie spraw finansowych i uproszczenie spłaty zadłużenia.

Kilka rat zmienia się w jedną, nie trzeba już co miesiąc pamiętać o dokonywaniu kilku płatności na różne rachunki bankowe w określonym terminie. Takie rozwiązanie ułatwia zapanowanie nad finansami i lepszy wgląd do nich. Co ciekawe, banki w ramach konsolidacji zazwyczaj umożliwiają kredytobiorcom uzyskanie dodatkowej gotówki, która może być wedle ich uznania przeznaczona na dowolny cel.

Korzyści konsolidacji jest naprawdę sporo, nie można jednak zapominać, że to produkt finansowy, który ma zarabiać. Doliczone są więc do niego opłaty, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, czyli zwiększeniem całkowitego zadłużenia do spłaty. Istotne jest, aby starannie zapoznać się z ofertami banków i przeanalizować szczegółowo koszty związane z uruchomieniem kredytu konsolidacyjnego. Zadłużenie zawsze należy rozpatrywać w perspektywie dalekosiężnej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *