Lokata czy ROR – co wybrać?

Lokata czy ROR – co wybrać?

Jak wynika ze statystyk w Polsce nawet więcej, niż połowa Polaków przechowuje pieniądze na rachunku bieżącym. Rachunki ROR w większości nie są oprocentowane. Przechowywane na rachunku osobistym pieniądze tracą na wartości, gdyż wpływa na nie inflacja. Oprocentowanie nominalne rachunków osobistych bywa również na tyle niskie, że nie pokrywa realnie wskaźnika inflacji. Na takim rachunku osobistym pieniądze tracą na swojej wartości. Jeśli oprocentowanie nominalne rachunku osobistego jest niższe od wskaźnika inflacji wówczas realne oprocentowanie jest ujemne.

Zwykłe konto osobiste może być kosztowne

Oszczędności mogą tracić na swojej wartości również w wyniku wysokości opłat, które regularnie trzeba płacić za utrzymanie rachunku osobistego. Przy rachunkach ROR trzeba płacić za wiele dodatkowych produktów bankowych, jak posiadanie kart płatniczych, przelewy. Co miesiąc trzeba również płacić regularną opłatę za prowadzenie konta. Płatne konta bankowego zapewniają możliwość korzystania z większej ilości usług bankowych, jak bezpłatne korzystanie z oddziałów banków, więc wielu klientów decyduje się na korzystanie z takich rachunków.

Konto oszczędnościowe obok osobistego

Chcąc korzystać ze swoich oszczędności a jednocześnie zyskać na nieco większym oprocentowaniu nie trzeba otwierać od razu lokaty. Zachowanie wartości posiadanych pieniędzy można uzyskać poprzez założenie rachunków oszczędnościowych. Aktualnie w ofertach banków można znaleźć możliwość założenia rachunków oszczędnościowych do rachunków osobistych. Wprawdzie lokaty bankowe mają wyższe oprocentowanie od rachunków oszczędnościowych, ale rachunek oszczędnościowy zapewnia przynajmniej brak utraty wartości posiadanych pieniędzy. Atutem rachunków oszczędnościowych jest również możliwość korzystania z pieniędzy w dowolnym momencie bez ryzyka utraty zgromadzonych już odsetek od przechowywanego kapitału.

Co daje lokata bankowa?

Wybierając lokaty bankowe warto szukać takich, które są odpowiednio dostosowane do indywidualnych potrzeb. Dla jednych inwestorów najlepsze lokaty to te oferujące wysokie oprocentowanie. Inni inwestorzy, zwłaszcza ci posiadający nieco mniejsze oszczędności zgromadzone na rachunku, chcą z jednej strony uzyskać niewielki zysk, choćby taki, który pokryje koszty prowadzenia rachunku bankowego, a z drugiej strony chcą móc korzystać w każdym momencie ze swoich pieniędzy. Dla takich osób lepsza będzie lokata, przy której można wypłacić pieniądze na żądanie bez utraty odsetek czy lokata krótkoterminowa założona na jeden czy trzy miesiące, niż wysokie oprocentowanie lokat.

Jak wybrać najlepszą lokatę?

Na polskim rynku bankowym nowi klienci banków często mogą zyskać lepsze warunki od tych, którzy już posiadają jakieś produkty w konkretnym banku. Nowi klienci są cenni dla banków i nadal zapewniają większe zyski, niż klienci już pozyskani. Z tego powodu warto najpierw zapoznać się z lokatami w różnych bankach. Wykonując porównanie lokat, które ma wskazać najlepiej oprocentowaną lokatę należy zwrócić uwagę, czy porównywarka, z której korzystamy pokazuje oprocentowanie nominalne czy realne z już uwzględnionym wskaźnikiem inflacji. Istotne jest również wzięcie pod uwagę podatku od zysków kapitałowych. W Polsce ten podatek wynosi, aż 19 procent uzyskanych zysków kapitałowych z lokat bankowych, więc znacznie wpływa na zyskowność produktów kapitałowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *