Categories Kredyty

Obowiązkowe ubezpieczenie rolnicze

Ubezpieczenie budynków rolnych to druga forma obowiązkowego ubezpieczenia rolniczego, które jest naprawdę potrzebne. Dzięki niemu otrzymasz stosowne odszkodowanie w chwili, kiedy twoje zabudowania nawiedzi jakiś kataklizm – pożar, powódź, wichura, gradobicie i inne. W zakres tego ubezpieczenia wchodzą domy, ale także obory, stodoły, kurniki. Litera prawa konkretnie określa, co uznaje się za budynek rolniczy. Jego powierzchnia przekraczać musi 20 metrów kwadratowych i musi on być na stałe związany z gruntem, posiadać dach i fundamenty. Dlatego nie wliczają się w ten zakres na przykład wiaty. Ubezpieczenie dotyczy jedynie zewnętrznych murów, instalacji itp., natomiast w jego zakres nie wchodzą stałe elementy wyposażenia oraz mienie ruchome. Dlatego nie obejmuje ono na przykład ogniw fotowoltaicznych. Okres tego ubezpieczenia to również 12 miesięcy, obowiązek pojawia się w momencie przykrycia całości dachem. Samo działanie jest bardzo podobne, jak w przypadku OC rolnika.

Jednym z obowiązkowych ubezpieczeń jest ubezpieczenie zwierząt gospodarskich.

W lutym 2017 roku zakład ubezpieczeniowy PZU SA podpisał umowę z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dotyczącą sprzedaży dotowanych ubezpieczeń rolniczych. Opiewają one na najwyższą kwotę od momentu wprowadzenia obowiązku ubezpieczeniowego. Rolnicy, posiadający w PZU obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolnych, otrzymają zniżkę, dzięki której za niższą kwotę wykupią obowiązkowe ubezpieczenie upraw. Kwota dotowana wzrośnie z 200 do 900 milionów złotych. W teorii ubezpieczenie upraw i zwierząt gospodarskich jest obowiązkowe w zakresie przynajmniej 50% powierzchni, ale w praktyce mało kto się na to decydował. Rolnik, który nie wywiązał się z tego obowiązku, liczyć się musi z koniecznością wniesienia opłaty w wysokości równowartości 2 euro za 1 hektar.

Zgodnie z obowiązującymi w 2017 roku przepisami przejściowymi, producent rolny ma możliwość ubezpieczenia swoich upraw od jednego lub kilku typów ryzyka, z zachowaniem prawa do skorzystania z dopłat państwa. W przypadku ubezpieczenia zwierząt gospodarskich i upraw rolnych, dopłaty przysługują do wysokości 65% składki na jedno zwierzę lub na jeden hektar.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *