Categories Kredyty

Oszczędzanie pieniędzy nie musi być trudne

Bardzo dużo mówi się o kwestii oszczędzania pieniędzy, ale nie zawsze wiadomo co z już oszczędzonymi pieniędzmi zrobić. Opcji jest naprawdę wiele. Konta oszczędnościowe, lokaty, polisolokaty, inwestycje długoterminowe… Co najbardziej się opłaci?

Podstawowe informacje

Poszukiwania odpowiedniej dla nas oferty musimy zacząć od odpowiedzi na kilka pytań. Jak dużą kwotą dysponujemy? Czy chcemy mieć stały dostęp do tych środków? Czy zależy nam na szybkim zysku – czy raczej na inwestowaniu w daleką przyszłość? To podstawowe kwestie, które musimy ustalić, żeby dobrać odpowiedni dla siebie produkt.

Konto oszczędnościowe

Jeśli dysponujemy nieznaczną ilością wolnej gotówki, ale co miesiąc chcemy dorzucać kolejne oszczędności – dobrym rozwiązaniem będzie konto oszczędnościowe. Nie ma tam oczywiście zbyt wielkiego oprocentowania, ale najczęściej mamy ograniczony dostęp do pieniędzy (jedna darmowa wypłata w miesiącu) – więc lepsze to, niż trzymanie pieniędzy na zwykłym koncie, z którego pieniądze zazwyczaj bardzo szybko nam „uciekają”.

Lokaty

Kiedy udało ci się odłożyć nieco większą sumę – ale wiesz, że będziesz potrzebował jej za jakiś czas – warto pomyśleć o zwykłej lokacie. Rozejrzyj się po ofertach banków i wybierz najwyższe oprocentowanie na czas, w którym środki nie będą ci potrzebne. Pamiętaj jednak, aby zwrócić uwagę na ewentualne „dodatkowe” warunki – takie jak konieczność założenia konta w danym banku czy odnowienia lokaty po jej zakończeniu. I jeszcze jedno – oprocentowanie w bankach podawane jest w skali roku. Jeśli więc zdecydujesz się na produkt 3 miesięczny to de facto „dostaniesz” jedną czwartą oprocentowania, które jest reklamowane.

Inwestycje

W sytuacji, kiedy mamy do dyspozycji dużą gotówkę i chcemy oszczędzać w perspektywie dłuższego czasu, możemy pomyśleć o polisolokatach czy inwestycjach długoterminowych. Warto jednak wybrać się do sprawdzonego doradcy inwestycyjnego, który pomoże nam wybrać odpowiedni dla nas produkt. Nie dajmy się nabrać na slogany reklamowe mówiące o pewnym zysku czy wielkich procentach. Pamiętaj, że im większą gotówką dysponujesz, tym większe ryzyko ponosisz. Dlatego żadnej decyzji nie podejmuj pochopnie, czytaj dokładnie każdą umowę, sprawdzaj wszystkie warunki – chodzi przecież o twoje pieniądze! Na rynku inwestycyjnym jest naprawdę sporo bardzo dobrych produktów, trzeba jednak decydować się na nie świadomie i z pełną wiedzą o ryzyku, ponoszonych opłatach i ewentualnych warunkach wystąpienia. W tym przypadku poświęcenie czasu na dokładne zapoznanie się ze wszystkim, naprawdę się opłaci.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *