Wielu Polaków sięga po kredyt, kiedy nie może lub nie chce (przykładowo dlatego, że zależy im na zachowaniu oszczędności na czarną godzinę) sfinansować jakiegoś wydatku z własnej kieszeni. Wśród najczęściej spotykanych przykładów można wymienić zakup domu, mieszkania czy też samochodu. Jest to niewątpliwie bardzo ważny krok, który będzie miał znaczące konsekwencje przez długie lata, a w niektórych przypadkach nawet przez całe dekady.
Dlatego tak ważne jest, aby na pewno wziąć kredyt na najlepszych możliwych warunkach i być z niego w pełni zadowolonym. Najprostszym i najpewniejszym sposobem na uniknięcie przepłacania przy zaciąganiu zobowiązań finansowych jest skorzystanie ze wsparcia wykwalifikowanego eksperta, czyli pośrednika kredytowego.
Kim jest pośrednik kredytowy i jak działa?
Jak sama nazwa tego zawodu wskazuje, pośrednik kredytowy jest swego rodzaju łącznikiem między klientem (kredytobiorcą) a bankiem. Na jego pracę składa się kilka etapów. Pierwszy obejmuje wszystkie działania związane z ustaleniem możliwości finansowych oraz wymagań klienta. W trakcie drugiego ekspert, działając na podstawie zebranych informacji, a także swojego doświadczenia, wyselekcjonuje najkorzystniejsze propozycje różnych banków. Następnie zaprezentuje je potencjalnemu kredytobiorcy, dokładnie je opisze i odpowie na wszelkie pytania, które mogą się pojawić.
Ostatnia faza w całym procesie zaciągania kredytu to zwrócenie się do banku z prośbą o jego udzielenie.W tym celu trzeba przede wszystkim właściwie wypełnić wniosek kredytowy, a także zebrać wszelkie niezbędne załączniki (m.in. związane z dochodami danej osoby).
Co niezwykle istotne, w przeciwieństwie do doradców bankowych, pośrednicy kredytowi mogą współpracować z różnymi instytucjami finansowymi jednocześnie, a nie tylko z jedną. W związku z tym mogą pozwolić sobie na odrzucenie najmniej korzystnych ofert i przedstawienie klientowi tylko tych, które w danej chwili mogą zostać uznane za atrakcyjne.
Przy zaciąganiu jakich kredytów przyda się pomoc pośrednika kredytowego?
Pośrednicy pomagają przy zaciąganiu różnych typów kredytów – od zwykłych kredytów gotówkowych, przez konsolidacyjne, po kredyty hipoteczne. Ich wsparcie jest szczególnie istotne w przypadku bardziej złożonych zobowiązań, takich jak kredyty hipoteczne, które wiążą się z dużą ilością formalności, a do tego mają długi okres spłaty (w związku z czym wybranie mało korzystnej oferty byłoby bardzo kosztowne).
Jeśli ktoś nie wie, jaki dokładnie kredyt go interesuje, pośrednik chętnie mu doradzi. Ten sam cel można bowiem spełnić za pomocą różnych zobowiązań. Na przykład samochód można nabyć za pomocą specjalnego kredytu samochodowego, ale też zwykłego kredytu gotówkowego. To, która opcja będzie lepsza, zależy w dużej mierze od okoliczności.