Categories Kredyty

Sposoby weryfikacji klienta, czyli ile się czeka na kredyt i dlaczego tak długo?

Twierdzi się powszechnie, że obecnie ludzie są bardzo niecierpliwi. Wszystko chcieliby dostać teraz, zaraz, natychmiast. Są przyzwyczajeni do szybkiego dostępu do informacji i możliwości natychmiastowej realizacji pewnych działań, na przykład zakupów. Teraz nie musimy nawet wychodzić w ich celu z domu, bo wszystko jest w zasięgu kilku kliknięć. Tym bardziej frustruje fakt, że pewne rzeczy niezmiennie wciąż nie są dostępne od ręki. Jedną z nich jest kredyt https://habzafinanse.com.pl/rodzaje-kredytow-bankowych/, chociaż poczyniono w tej kwestii już pewne postępy. Winić można tutaj zaawansowane sposoby weryfikacji klienta. Wobec czego ile się czeka na kredyt i dlaczego tyle to trwa?

Jak długo czeka się na kredyt?

Tutaj ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od indywidualnych okoliczności. W przypadku kredytu gotówkowego na niewielką sumę, cały proces nie powinien zwykle zająć więcej niż kilka dni (chociaż oczywiście różnie bywa). Problem zaczyna się w przypadku kredytów na większą sumę, a zwłaszcza kredytu hipotecznego. Na każdym kroku zaczną pojawiać się przeszkody. Nasz wniosek będzie musiał zostać zaakceptowany dwa razy: najpierw wstępnie, a później ostatecznie. W teorii powinniśmy móc ze wszystkim zamknąć się nawet w jednym miesiącu, w praktyce powinniśmy przygotować się na to, że cały proces zaciągania kredytu hipotecznego może potrwać nawet 2 miesiące.

Dlaczego branie kredytu tyle trwa?

Zanim jeszcze w ogóle złożymy nasz wniosek do banku, konieczne będzie zgromadzenie wielu dokumentów, takich jak zaświadczenie o dochodach czy wyciąg z konta bankowego. Bankowi te dane nie są potrzebne po nic – będzie je później wykorzystywał do dogłębnej analizy, przeprowadzi także wiele innych działań weryfikacyjnych. Warto więc wiedzieć, jakie są sposoby weryfikacji klienta, nie tylko po to, aby zrozumieć, czemu cały proces tyle trwa. Dzięki temu będziemy także w stanie przewidzieć, w którym miejscu może pojawić się problem i zawczasu zadbać, aby wszystko przebiegło bez problemu.

Dodatkowo w przypadku kredytu hipotecznego pojawia się także konieczność wykonania dodatkowych czynności, takich jak na przykład wycena nieruchomości. To wszystko może przedłużyć czas do otrzymania decyzji. Warto także pamiętać, że nawet jeśli nam zależy na czasie, to bankowi niekoniecznie. Jeśli więc ma kilka tygodni na podjęcie danej decyzji, nie będzie mu prawdopodobnie zależało na tym, aby zrobić to jak najszybciej. Zwłaszcza, że prawdopodobnie ma do rozpatrzenia w danym momencie także olbrzymią liczbę innych wniosków, a nie może sobie pozwolić na błąd.

Jak banki weryfikują klientów?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, sposoby weryfikacji klientów są różne. Jednym z nich jest przeprowadzenie analizy sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy na podstawie dostarczonych przez niego dokumentów. Analityk pochyla się nad tym, jakie są dochody i wydatki danej osoby, na co przeznacza w danym miesiącu środki, czy oszczędza, czy może frywolnie wydaje duże sumy. Sprawdza także, ile powinno danej osobie pozostać wolnych środków po opłaceniu wszystkich zobowiązań i odjęciu kosztu utrzymania gospodarstwa domowego. Im mniejszą częścią wolnych środków byłaby kolejna rata, tym lepiej. Pod lupę bierze się także inne czynniki.

Dla banku istotny jest chociażby stan cywilny danej osoby, jej wykształcenie i zawód. Osoby pozostające w związku małżeńskim są bardziej wiarygodne, ponieważ w razie czego ich zobowiązanie zostanie przeniesione na małżonka lub małżonkę. Ponadto pracownik banku musi dowiedzieć się, czy dany zawód jest przyszłościowy – ma to znaczenie zwłaszcza w kontekście kredytów długoterminowych. Dzięki temu bank upewni się, że nawet za 15 czy 20 lat dana osoba będzie mogła zarabiać pracując w swoim zawodzie, a więc jest duża szansa, że nie straci nagle stabilności finansowej.

Kolejnym, bardzo ważnym etapem weryfikacji klienta jest sprawdzenie jego historii kredytowej i tego, czy nie widnieje w Biurach Informacji Gospodarczej jako dłużnik. W tym celu wysyła się zapytania do Biura Informacji Kredytowej, a także innych miejsc – na przykład Krajowego Rejestru Długów. Jeśli nasze nazwisko znajduje się na liście dłużników lub mamy dużo negatywnych wpisów w BIKu (czyli zdarzyło nam się spóźniać ze spłacaniem bieżących i przeszłych zobowiązań), nasze szanse na otrzymanie kredytu znacznie maleją.

Te wszystkie sposoby weryfikacji klienta w banku mają za zadanie zminimalizować ryzyko tego, że nie będzie on zdolny spłacać terminowo zaciągniętego zadłużenia. Bywają jednak uciążliwe i zdecydowanie wydłużają cały proces. Między innymi z tego powodu Polacy coraz częściej zwracają się w stronę szybkich, pozbawionych formalności pożyczek pozabankowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *