Szanse na uzyskanie kredytu – jakie czynniki mają na nie negatywny wpływ?

Szanse na uzyskanie kredytu – jakie czynniki mają na nie negatywny wpływ?

Wiele osób uważa, że aby uzyskać kredyt, wystarczy iść do banku wybrać najdogodniejszą ofertę i wypełnić wniosek. Niestety nie zawsze starania o kredyt są takie proste i niekiedy można spotkać się z odmowną decyzją banku na wniosek kredytowy. To czy kredyt zostanie Ci przyznany, zależy od wielu czynników. Warto wiedzieć jakie czynniki negatywnie wpływają na Twoje szanse uzyskania kredytu bankowego. Zobacz, na co zwrócić uwagę i jaką pomoc może zaoferować Ci profesjonalny doradca https://habza.com.pl/.

Niska zdolność kredytowa – najczęstszy powód odrzucenia wniosku kredytowego

Posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej to konieczność, jeśli chcesz otrzymać kredyt w banku. Na zdolność kredytową składa się wiele czynników m.in. wysokość zarobków, źródło dochodów, wiek, wykształcenie, suma aktualnie spłacanych zobowiązań czy też liczba osób na utrzymaniu. Zbyt niska zdolność kredytowa zmniejsza Twoje szanse na uzyskanie kredytu.

Każdy bank ma własny sposób na obliczenie zdolności kredytowej swojego klienta. Istnieją internetowe kalkulatory zdolności kredytowej, z których można skorzystać, aby sprawdzić, na jaką kwotę kredytu możemy liczyć. Oczywiście internetowy kalkulator podaje liczby, którymi nie należy się sugerować w stu procentach. W każdym banku Twoja zdolność kredytowa może się nieco różnić.

Negatywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej czyli w skrócie BIK przechowuje informacje o kredytach i pożyczkach, które spłacasz bądź spłacałeś w ostatnich latach. Każdy bank przed udzieleniem swojemu klientowi kredytu sprawdzi jego wpisy w BIK. Można podzielić je na negatywne oraz pozytywne. Pozytywne wpisy dotyczą terminowej spłaty zobowiązań, a negatywnie wręcz przeciwnie. Jeśli masz negatywne wpisy w BIK, to Twoje szanse na uzyskanie kredytu są niższe niż gdyby ich nie było.

Negatywne wpisy w BIK mówiące o opóźnieniach w spłacie rat lub całkowitym zaprzestaniu spłaty zobowiązania są dla banku ostrzeżeniem. Oczywiście jeden wpis, który mówi, że kiedyś spóźniliśmy się spłacić ratę kredytu o kilka dni lub tydzień nie stanowi tragedii. Jeśli do tej pory spłacałeś swoje kredyty i pożyczki na czas, to Twoje szanse na uzyskanie kredytu są wysokie.

Dochody

Zbyt niskie dochody lub ich niepewne źródło obniżają zdolność kredytową. Stabilna sytuacja kredytobiorcy jest dla banku bardzo ważna, szczególnie jeśli w grę wchodzą kredyty długoterminowe. Stabilna praca na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, regularne comiesięczne wpływy na konto oraz długi staż pracy w jednym miejscu zwiększają szansę na uzyskanie kredytu. Umowy na czas określony, umowa zlecenie czy też o dzieło stanowią większy problem.

Banki akceptują takie sposoby zatrudnienia, jednak mogą one nieco obniżyć zdolność kredytową. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu, to zadbaj o rodzaj zatrudnienia lub też skorzystaj z pomocy specjalisty, który znajdzie dla Ciebie korzystny kredyt, nawet jeśli z pewnych przyczyn Twoje szanse na otrzymanie pozytywnej odpowiedzi na wniosek kredytowy są niższe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *