Zdolność kredytowa – co na nią wpływa

Zdolność kredytowa – co na nią wpływa

Jaki kredyt wybrać

Jest wiele osób, które namyślają się na temat tego czy mają szansę otrzymać konkretne kredyty. Opcji dotyczących pożyczek jest bardzo dużo. Ludzie, którzy chcą przejść na swoje wybierają kredyt hipoteczny. Masz zamiar zmniejszyć swoje zobowiązania? W takiej sytuacji pomoże Ci zaś kredyt konsolidacyjny. Co zrobić, aby szybko otrzymać gotówkę na remont, wyprawkę dla dziecka, wakacje, zorganizowanie wesela? W takiej sytuacji pomaga natomiast kredyt gotówkowy. Jak widzisz, możliwości jest sporo. Łączy je zaś to, że zawsze trzeba spełnić określoną zdolność kredytową, aby pożyczka była przyznana. Co wpływa na ten parametr?

Zdolność kredytowa – co na nią wpływa

Warto wiedzieć, że jest to kilka czynników. Trzeba podkreślić, że banki zwracają bowiem uwagę na rozmaite aspekty. Między innymi interesuje ich forma zatrudnienia. Nie da się ukryć, że najlepiej w tym aspekcie mają osoby, które wykonują codzienne zadania na podstawie umowy o pracę. Jeśli masz zatrudnienie na czas nieokreślony, to pod tym względem będziesz bardzo dobrze postrzegany. Dlaczego? Chyba każdy zgodzi się, że większe prawdopodobieństwo systematycznego spłacania zobowiązań gwarantują osoby, które mają regularne przykłady. Ludzie, którzy są natomiast zatrudnieni na podstawie umowy zlecenie czy umowy o dzieło często mają różne dochody – biorąc pod uwagę kolejne miesiące roku kalendarzowego. Nic więc dziwnego, że ich zdolność kredytowa z tego tytułu jest już na samym starcie mniejsza. Warto wziąć pod uwagę również osiągane co miesiąc dochody. Generalnie zasada jest tutaj prosta – im więcej, tym lepiej. Nie może to jednak dziwić. Banki chętnie udzielają pożyczek osobom, które sporo zarabiają. Wiedzą bowiem, że tacy ludzie będą mieli zdecydowanie mniejsze kłopoty z regularnym spłacaniem swoich zobowiązań.

Na co jeszcze zwraca uwagę bank

To jednak nie wszystko. Na zdolność kredytową wpływa również pożądana kwota. Ludzie, którzy chcą wziąć kredyt hipoteczny muszą liczyć się z tym, że wymogi będą zdecydowanie wyższe niż w przypadku kredytu konsolidacyjnego czy gotówkowego itp. Łatwiej jest bowiem otrzymać pożyczkę na mniejsze kwoty. Poza tym pod uwagę brany jest okres kredytowania. Banki chętnie decydują się udzielać kredytów na dłuższy okres. Wszystko dlatego, że wtedy łączna kwota jest podzielona na więcej miesięcy. To sprawia, że comiesięczne raty są mniejsze. Teoretycznie zatem są łatwiejsze do spłaty. Trzeba też wziąć jednak drugą stronę medalu pod uwagę. Dłuższy okres kredytowania nie będzie dobrze postrzegany w przypadku ludzi, którzy na przykład w momencie składania wniosku mają 50 lat itp.

Pod uwagę brane są też takie aspekty, jak liczba osób w konkretnym gospodarstwie domowym czy posiadanie w danym momencie innych pożyczek czy kredytów. Nie bez znaczenia jest obecna historia kredytowa, którą można znaleźć na przykład w BIK-u.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *