Categories Pożyczki

Czy bank zawsze weryfikuje zdolność kredytową

Jeśli mamy potrzebę pożyczenia gotówki pierwsze to o czym myślimy to kredyt w banku. Jest to jedyne wyjście według osób, które nie znają się zbytnio na produktach tego typu. Z kolei osoby, które na swojej drodze życiowej napotkało już wiele przeciwieństw stwierdzi, że jedynym rozwiązaniem jest dla nich pożyczka, bo kredytu w banku nie dostaną. Czy spowodowane jest takie podejście do tematu?

Zdolność kredytowa – co to właściwie jest

Zdolność kredytowa to przede wszystkim sytuacja finansowa kredytobiorcy oraz jego historia kredytowa.
Na sytuację finansową składają się oczywiście nasze dochody oraz ich źródło. Musimy zatem wykazać gdzie pracujemy oraz w oparciu o jaki rodzaj umowy, czy może prowadzimy działalność gospodarczą, pobieramy emeryturę bądź rentę, wynajmujemy bądź dzierżawimy nieruchomość czy grunty itd. Istotna jest także wysokość tych dochodów. Kolejnym etapem weryfikacji sytuacji finansowej jest wysokość naszych stałych, comiesięcznych wydatków. Musimy wiedzieć ile mniej więcej wynoszą nas stałe opłaty m.in. wysokość czynszu, koszty wynajmu, eksploatacja samochodu, paliwo, opłaty za media. Oprócz opłat stałych ważna jest także wysokość naszych zobowiązań w postaci aktualnie spłacanych kredytów, pożyczek, a także ewentualna wysokość alimentów, które mamy zasądzone sądownie. Połączenie przychodów, wydatków i zobowiązań pozwoli nam określić czy w naszym domowym budżecie pozostają jeszcze jakieś środki. Tym samym będziemy mogli stwierdzić czy pozostają nam jeszcze jakieś środki, które możemy przeznaczyć np. na spłatę rat nowego kredytu.
Jeśli mowa o naszej historii kredytowej weryfikowana jest ona na podstawie danych zawartych w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Dzięki niej możemy sprawdzić nie tylko naszą wypłacalność ale również wiarygodność. Dowiemy się bowiem czy wszelkie kredyty spłacaliśmy terminowo, czy nie zalegamy z jakimiś płatnościami itp.

Czy bank zawsze weryfikuje zdolność kredytową

Jeśli chodzi o tytułowe pytanie, odpowiedź na nie jest zawsze taka sama. Mianowicie, możemy być pewni, że bank zawsze weryfikuje naszą zdolność kredytową. Jest to uregulowane przepisami prawa bankowego, które nakładają na banki obowiązek szczegółowej kontroli osób, którym chcą pożyczać pieniądze. Musimy pamiętać bowiem o tym, że banki nie są właścicielami kredytowanych środków. Z tego powodu muszą bardzo rzetelnie oraz jak najbardziej bezpiecznie rozdysponowywać i obracać środki, które są w ich posiadaniu, tak aby zarabiać i nie tracić na transakcjach. Oczywiście nigdy nie mamy 100% pewności, że kredytobiorca wywiąże się z umowy. Jednak zawsze większe szanse na to mamy gdy udzielmy pożyczkę osobie o ugruntowanej pozycji finansowej i wcześniej spłacającej swoje zobowiązania terminowo, aniżeli takiej która nie spłaciła wcześniej zaciągniętych kredytów w terminie, a już stara się o kolejny.

1 comment

I dobrze, że banki weryfikują naszą zdolność finansową. Dzięki temu mamy większe prawdopodobieństwo tego, że nie popadniemy w duże kłopoty finansowe, co mogłoby mieć miejsce, gdybyśmy dostali kredyt na ogromną sumę, gdzie rata w dużym stopniu przewyższałaby nasze zarobki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *