Categories Pożyczki

Podatek od pożyczki: kiedy musisz go zapłacić?

Pożyczkę możemy wziąć nie tylko od banku, czy firmy zewnętrznej, ale także od osoby prywatnej. Nierzadko z pomocą przychodzą członkowie rodziny, przyjaciele, a czasem pożyczkę można uzyskać od osoby całkiem obcej. Jednak w takim przypadku musimy zapłacić podatek od pożyczki. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że pożyczając pieniądze od przyjaciela lub członka rodziny (oczywiście mowa tutaj o większych kwotach) sytuację trzeba uregulować prawnie. W przeciwnym wypadku mogą czekać zarówno nas jak i osoby udzielające pożyczki nieprzyjemne konsekwencje. Zobacz ile wynosi podatek od pożyczki i kiedy trzeba go zapłacić. 

Kogo obowiązuje podatek od pożyczki?

Decydując się na pożyczkę do kogoś nam znajomego nie myślimy o formalnościach. A przynajmniej spadają one na ostatni plan. Wszystko opiera się na “dogadaniu” i w odróżnieniu od banku nie przechodzimy wieloetapowych procesów weryfikacji. Jednak nie oznacza to, że czynności prawne nas nie dotyczą. Coraz popularniejszą opcją stają się także pożyczki od osób prywatnych, których oferty możemy znaleźć w Internecie. W takim przypadku podpisujemy umowę, w końcu każda strona chce być zabezpieczona. Co łączy obie te formy? W obu przypadkach powinniśmy zgłosić pożyczkę do urzędu skarbowego. 

Z  podatku od pożyczek zwolnione są firmy, które zajmują się udzielaniem zobowiązań finansowych na co dzień. W każdym innym przypadku podatek nas obowiązuje. I właśnie co ciekawe obowiązuje NAS – pożyczkobiorców. Zapłacenie podatku od pożyczki spoczywa na ramionach pożyczkobiorcy, a nie pożyczkodawcy jakby się mogło wydawać. 

Ile wynosi podatek od pożyczki?

Podatek od pożyczki wynosi 0,5% jej wartości. Czyli jeśli pożyczamy od kogoś 10 000 zł, to musimy zapłacić 50 zł podatku, czyli 0,5% kwoty. Nie są to duże pieniądze, dlatego warto je uiścić. Kary za niezapłacenie będą dużo wyższe. Sankcja wynosi 20% pożyczonej stawki. Licząc na tym samym przykładzie, jeśli nie zapłacimy podatku od czynności cywilnoprawnych, to nasza kara wyniesie 2000 zł. 

Kto nie musi płacić podatku od pożyczki?

Są też pewne sytuacje, które zwalniają nas od zapłacenia podatku od pożyczki prywatnej. Jakie?  Pierwszym przypadkiem jest przynależność do I grupy podatkowej. Innymi słowy jeśli pieniądze pożyczają nam rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuki, współmałżonek, rodzeństwo, synowa, zięć, pasierb, macocha, ojczym, teściowie, to jesteśmy zwolnieniu podatku od pożyczki o ile w ciągu 5 lat łączna kwota przekazanych w ten sposób pieniędzy przez jedną osobę nie przekracza 9 637 zł.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *