Restrukturyzacja kredytu – co to jest i jak działa?

Restrukturyzacja kredytu – co to jest i jak działa?

Zaciągając kredyt na ogół działamy z założeniem, że będziemy w stanie go spłacać terminowo. Niestety, nie wszystko można przewidzieć. Jest szansa, że zdarzy się coś, co utrudni nam regulowanie zobowiązania na pewien czas – na przykład choroba, utrata pracy czy śmierć bliskiej osoby – lub już na stałe. W takim wypadku możemy czuć, że przygniata nas ciężar długów i nie ma od nich ucieczki. Staramy się je ignorować i liczymy, że problem sam się rozwiąże. Nigdy się jednak tak nie dzieje. Niespłacany kredyt magicznie się nie rozpłynie, a może skutkować na przykład wypowiedzeniem umowy kredytowej i interwencją windykatora lub nawet komornika. Istnieją wbrew pozorom pewne rozwiązania, które pozwalają na poradzenie sobie z taką sytuacją i umożliwiają spłatę zobowiązań na czas – Spłata Pożyczek. Należy do nich restrukturyzacja kredytu. Tylko na czym ona polega?

Czym jest restrukturyzacja kredytowa?

Jest to takie zmodyfikowanie warunków spłaty kredytu, aby kredytobiorcy łatwiej go było uregulować. Czego byśmy nie zrobili, to ostatecznie i tak zapłacimy taką samą kwotę lub większą, ale przynajmniej będziemy w stanie ulżyć nieco naszemu portfelowi na krótką metę. Z wnioskiem o restrukturyzację kredytu możemy zwrócić się do banku w każdym momencie, nawet jeśli jeszcze nie zaczęliśmy spóźniać się ze spłacaniem rat, ale czujemy, że niedługo może się tak stać. Jedyny problem z restrukturyzacją jest taki, że w dużej mierze zależna jest ona od dobrej woli banku. Oczywiście, w interesie obu stron jest, aby dojść do porozumienia – w końcu klient nie chce zostać poddany egzekucji komorniczej, a bank chce na nim zarobić jak najwięcej. Dlatego też jeśli dobrze uargumentujemy swoją prośbę i udowodnimy, że rzeczywiście znajdujemy się w takiej sytuacji, jak twierdzimy (na przykład poprzez załączenie kopii wypowiedzenia z pracy), nasz wniosek powinien zostać zaakceptowany.

Wakacje kredytowe – sposób na przejściowe problemy

Wakacje kredytowe to jedna z bardziej lubianych przez kredytobiorców form restrukturyzacji kredytu. Polegają one na anulowaniu kilku najbliższych rat kredytu (3, 6, a w niektórych przypadkach nawet 9). W tym czasie klient nie musi wpłacać do banku żadnych pieniędzy, ale wciąż rosną odsetki od jego zadłużenia. Pominięte raty mogą na przykład zostać dodane do okresu kredytowania lub rozłożone na części, o które zwiększy się kwotę następnych rat. Jest to rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które natrafiły na przejściowe trudności, ale są w stanie udowodnić, że już niedługo znów będą w stanie terminowo spłacać zadłużenie.

Wydłużenie okresu kredytowania

Niestety, czasami zdarza się i tak, że na stałe tracimy możliwość uzyskiwania dochodów potrzebnych do radzenia sobie z obecną wysokością rat kredytu. Na przykład na skutek wypadku i trwałej niepełnosprawności. Tutaj rozwiązaniem może być restrukturyzacja kredytu poprzez wydłużenie okresu kredytowania. Dzięki temu co prawda kredyt spłacać będziemy dłużej, ale niższe będą jego raty. Wzrośnie całkowity koszt zobowiązania, ponieważ dłużej naliczane będą odsetki, ale przynajmniej nasz domowy budżet zazna co miesiąc nieco ulgi.

Co robić, kiedy bank nie zgadza się na restrukturyzację?

Jak zostało już wspomniane, to do banku należy decyzja, czy restrukturyzacja kredytu https://splatapozyczek.pl/ będzie możliwa. Nawet jeśli otrzymamy odpowiedź odmowną, nie oznacza to jednak, że nic nie da się już zrobić. Możemy na przykład zastanowić się nad refinansowaniem kredytu. Polega to na tym, że zaciągamy w innym banku kredyt na spłatę obecnego. Porównać to można do przenoszenia się od jednego operatora komórkowego do innego. Może się okazać, że inny bank zaoferuje nam lepsze warunki i w ten sposób uda nam się obejść niechęć naszego banku do restrukturyzacji. Jeśli restrukturyzacja kredytu nie jest możliwa, a mamy także inne zobowiązania, może być konsolidacja kredytów w banku lub firmie pożyczkowej.

Restrukturyzacja kredytu to ciekawe rozwiązanie dla osób, które mają przejściowe lub trwałe problemy ze spłatą zobowiązań. Warto pamiętać, że najgorszym co możemy zrobić jest brak reakcji. Jak widać, jest bardzo wiele różnych sposobów na poradzenie sobie z uciążliwym zobowiązaniem. Nawet jeśli część z nich się nie sprawdzi, mimo wszystko i tak będzie to lepsze niż niezrobienie niczego.

1 Comment

  1. Podczas splaty kredytu moze pojawic sie trudniejszy okres w finansach konsumenta, ktory utrudni lub uniemozliwi mu regulowanie zobowiazania na dotychczasowych warunkach. W takiej sytuacji deska ratunkowa moze okazac sie restrukturyzacja kredytu. To prawnie uregulowane rozwiazanie daje szanse na dokonczenie splaty kredytu na zmienionych warunkach. Jak to dziala?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *