Categories Kredyty

Czy kredyt to jedyne rozwiązanie

Zanim zdecydujesz się na kredyt

Zanim zdecydujemy się na wzięcie kredytu powinniśmy odpowiedzieć sobie na szereg pytań. Czy kredyt jest nam potrzebny, czy kredyt to jedyne rozwiązanie, czy stać nas na spłatę i czy zdajemy sobie sprawę, jakim obciążeniem będą dla nas raty. To tylko podstawowe pytania, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć. Pomyślicie sobie, przecież to tylko kilka set złotych. Jeśli jednak musicie pożyczać kilkaset złotych oznacza także, że nawet bardzo niska rata będzie dla was odczuwalna. Nie chcemy w ten sposób nikogo urazić, a jedynie dosadnie zobrazować sytuację. I chyba musicie przyznać nam trochę racji.

Czy kredyt to jedyne rozwiązanie

W naszym życiu jest wiele sytuacji, w których kredyt to jedyne rozwiązanie i jesteśmy pewni, że jest nam potrzebny. Na przykład, z naszej perspektywy, bezcelowe jest oszczędzanie na kupno mieszkania bądź domu, jeśli zarabiamy mniej niż przeciętnie. Doskonale wiemy, że nasza sytuacja finansowa nie jest zła i spokojnie starcza nam na wszystkie potrzeby. Jednakże o niespodziewanych zachciankach niekiedy możemy tylko pomarzyć. Kupno mieszkania na emeryturze również nie jest najtrafniejszą inwestycją, chyba, że myślimy o zabezpieczeniu dla naszych dzieci. W takim przypadku śmiało można powiedzieć, że kredyt to jedyne rozwiązanie, które wyjdzie na przeciw naszym problemom. Za pieniądze z kredytu kupujemy mieszkanie. W zamian za koszty wynajmu, spłacamy ratę kredytu. Tak na prawdę nie jest to żadna różnica dla naszego domowego budżetu, a my w końcu mamy coś swojego.

Czy stać nas na spłatę kredytu

Kolejnym ważnym elementem jest rozważenie czy stać nas na kredyt. Chodzi tu oczywiście o to czy będziemy w stanie spłacać raty kredytu. Jeśli uznamy, że kredyt to jedyne rozwiązanie warto także przeanalizować, czy kolejne obciążenie dla naszego budżetu nie spowoduje problemu. Jak się okazuje samo wzięcie kredytu nie jest bowiem trudne. Ewentualne problemy pojawiają się dopiero wtedy kiedy przychodzi czas spłaty rat. Kiedy często będziemy sięgać po szybką gotówkę, nawet bez faktycznej potrzeby, możemy popaść w pętlę kredytów. Tak jak mówiliśmy na wstępie, przy niskich zarobkach, nawet niewysoka rata może być znacznym obciążeniem. Natomiast już kilka, nawet niewysokich rat, w połączeniu może znacznie przekraczać nasze możliwości i nie będziemy w stanie terminowo spłacać wszystkich zobowiązań. Tym samym może to spowodować, że w przyszłości będziemy mieli problem z uzyskaniem kredytu w banku.

2 comments

Maciej Bojanowski says:

Ja obecnie nie zaciągam kredytu, ponieważ mam cały czas aktywny odnawialny limit w koncie. Mogę z niego skorzystać w dowolnej chwili a spłacam go kiedy mi pasuję. Nie ma sztywnych, równych miesięcznych rat które trzeba spłacać i to mi się najbardziej podoba. Poza tym dodatkowa gotówka jest na wyciągnięcie ręki.

Henryk P. says:

Czasami bez kredytu nie ma innego wyjścia. Zwłaszcza, jeśli chodzi o młodych ludzi – wszyscy chcą mieć tu i teraz a nie czekać i oszczędzać. Dobrze, że teraz trafiają się naprawdę dobre oferty kredytów, a i doradcy coraz częściej są po prostu ludzcy 🙂

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *