Categories Kredyty

Informacje o kredycie gotówkowym, które warto poznać

Wśród kredytów bankowych największą popularnością cieszy się kredyt gotówkowy. Jest to jeden z najczęściej udzielanych przez banki kredytów. Warto więc poznać go trochę bliżej. Oto najważniejsze informacje na jego temat.

Przeznaczenie kredytu

Bardzo dużą zaletą kredytu gotówkowego jest fakt, iż można go wykorzystać na dowolny cel. Banki określają jedynie, że środków z kredytu gotówkowego nie można wydać na prowadzoną działalność gospodarczą.

Wymarzona wycieczka, remont mieszkania, kupno samochodu – to tylko kilka przykładów celów, na które możemy przeznaczyć kredyt gotówkowy.

Zabezpieczenie kredytu

W chwili obecnej coraz mniej banków decyduje się na udzielanie kredytu gotówkowego bez jego zabezpieczenia. Jako zabezpieczenie najczęściej banki stosują jego ubezpieczenie.

O wiele rzadziej kredyt gotówkowy jest zabezpieczany przez złożenie poręczenia przez osobę trzecią. Zabezpieczenie kredytu chroni przede wszystkim banki na wypadek, gdyby w razie niespodziewanych zdarzeń losowych ( utraty pracy, powstania niepełnosprawności, śmierci kredytobiorcy) nie możliwe byłoby spłacenie kredytu.

Wypłata kredytu

Nazwa kredytu może sugerować, że jest on wypłacany w gotówce bezpośrednio do rąk kredytobiorcy. Dzisiaj to już bardzo rzadka praktyka. Z reguły wypłata następuje bezgotówkowo, czyli bank przelewa pieniądze na konto kredytobiorcy.

Regułą jest, aby to konto było założone w banku, który udziela kredytu. Ale z tym nie ma najmniejszych problemów. To czynność mało skomplikowana i mało czasochłonna.

Koszty kredytu

Decydując się na kredyt gotówkowy kredytobiorca ponosi pewne koszty. Będą to przede wszystkim odsetki doliczane przez bank do kolejnych rat. Dodatkowo w koszt kredytu wejdzie jego ubezpieczenie.

Na koszt kredytu składa się także pobierana przez bank prowizja. Tak więc sumując wszystkie opłaty dodatkowe oraz odsetki w efekcie zwracamy większą kwotę niż ta, której bank nam udzielił.

Kredyt gotówkowy jest bardzo popularny. Formalności związane z jego udzieleniem są wyjątkowo proste.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *