Categories blog

Co wyróżnia kredyt gotówkowy

Kredyt bankowy

Aby otrzymać kredyt w banku musimy wystąpić z wnioskiem o jego udzielenie. Kiedy przejdziemy już całą procedurę aby sfinalizować transakcję musimy podpisać umowę kredytu, którą definiuje ustawa. Poprzez umowę kredyt rozumie się więc przekazanie przez bank do dyspozycji kredytobiorcy określonej kwoty środków pieniężnych, na określony w umowie cel kredytu. Kredytobiorca w zamian zobowiązuje się wydatkować przekazane przez bank środki zgodnie z celem umowy oraz regularnie spłacać raty kredytu wraz z należnymi odsetkami.

Co wyróżnia kredyt gotówkowy

To co wyróżnia kredyt gotówkowy spośród szeregu innych kredytów bankowych to fakt, że umowa kredytu nie określa celu , na który mają zostać wydatkowane pieniądze. Kredyt gotówkowy możemy bowiem przeznaczyć na dowolny cel. Nie musimy informować o nim banku, możemy dowolnie go kształtować i zmieniać tyle razy ile zachodzi taka potrzeba. Bank nie ma także prawa kontrolowania tego na co zostały przeznaczone środki pochodzące z kredytu gotówkowego. Ten produkt bankowy zakłada bowiem, że przekazana do dyspozycji kredytobiorcy gotówka może zostać przez niego dowolnie zagospodarowana.

Jest to bardzo duży plus. Jednak jak pewnie wielu z was już sobie pomyślało, co w zamian? Kredyt gotówkowy wyróżnia także to, że jest kredytem znacznie droższym niż wiele innych dostępnych na rynku, jak np. kredyt mieszkaniowy. Oczywiście kapitał kredytu mieszkaniowego ze względu na cel kredytu będzie znacznie wyższy. Jednakże oprocentowanie kredytu gotówkowego oraz koszty prowizji są znacznie większe. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest zabezpieczenie kredytu gotówkowego, jakim są najczęściej, tylko i wyłącznie nasze dochody. Czasem bank może uzależniać także przyznanie kredytu gotówkowego od ubezpieczenia kredytu. Co do zasady nie musimy się nie zgadzać. Jednak często okazuje się, że jeśli nie zgodzimy się na ubezpieczenie kredytu, wtedy bank nam go nie udzieli.

RRSO

Kiedy nie jesteśmy specjalistami jeśli chodzi o produkty bankowe. Potrzebujemy kredytu gotówkowego, jednak jego kwota nie jest duża. Z tego względu chcemy wszystko zrobić w pojedynkę. W tym celu warto skorzystać z dostępnych w Internecie, bezpłatnych porównywarek kredytów, zwanych także kalkulatorami kredytowymi. Należy jednak wiedzieć czym kierować się aby wybrać kredyt najlepszy, czyli w tym przypadku najtańszy. Najważniejsze znaczenie będzie miał dla nas wskaźnik RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która jest składową wszystkich kosztów kredytu wyrażoną w procencie w skali roku. Co do zasady im niższy wskaźnik RRSO, tym kredyt będzie tańszy.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *