Czy warto ubezpieczać kartę płatniczą?

Czy warto ubezpieczać kartę płatniczą?

Kartą płatniczą posługują się tysiące Polaków. Codzienne funkcjonowanie bez niej jest dzisiaj dla wielu osób nie do wyobrażenia. Bardzo chętnie kartą płacimy za zakupy, wypłacamy pieniądze z bankomatów. Banki zachęcają obecnie posiadaczy kart płatniczych, aby je ubezpieczali. Po co jest ubezpieczenie karty? Czy warto na nie się zgodzić?

Zabezpieczenie na mocy ustawy

W 2002 roku zaczęła w naszym kraju obowiązywać ustawa dotycząca elektronicznych środków płatniczych. Zgodnie z treścią tej ustawy, karty płatnicze objęte są ubezpieczeniem. Ale ubezpieczenia karty z mocy ustawy obejmuje tylko kwotę, która przekracza sto pięćdziesiąt euro. Ubezpieczenie dotyczy także jedynie straty, które powstaną zanim klient zgłosi w banku, że zgubił kartę lub została mu ona skradziona. Jakie to pociąga za sobą konsekwencje dla właściciela karty?

Otóż jeśli karta zostanie nam skradziona lub ją zagubimy, to mamy szansę otrzymać zwrot pieniędzy on banku tylko wtedy, kiedy minimalna wysokość straty wyniesie minimum sto pięćdziesiąt euro. Przeliczając na złotówki, w chwili obecnej z naszego konta musi zniknąć około sześćset złotych. Jeżeli straty będą niższe, to zwrot otrzymamy tylko wtedy, jeśli właściwym służbom uda się ustalić złodzieja i odzyskać skradzione przez niego pieniądze.

Dodatkowe ubezpieczenie

Posiadacze kart płatniczych są coraz częściej namawiani przez pracowników banków, aby wykupili dodatkowe ubezpieczenie karty. Decydując się na takie ubezpieczenie, możemy otrzymać ochronę niezależnie od kwoty, która zostanie skradziona z naszego konta. Ubezpieczenie dodatkowe jest ochroną nie tylko na wypadek kradzieży karty.

Złodzieje coraz częściej wykorzystują w bankomatach specjalne nakładki, które skanują znajdujący się na naszej karcie kod magnetyczny. Ubezpieczenie zapewnia więc ochronę także na taką ewentualność. Kiedy warto zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie? Na pewno wykupienie takiej polisy powinny rozważyć osoby, które wypłacają w bankomatach bardzo duże kwoty. Nad wykupieniem karty powinny zastanowić się także osoby, które często odbywają zagraniczne podróże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *