Categories Finanse

Znajdź pieniądze we własnym domu! Gdzie sprzedać rzeczy z PRL?

Dość wielu z nas zastanawia się nad tym gdzie konkretnie sprzedać rzeczy z PRL i czy warto. Jeszcze jakiś czas temu przedmioty z tego okresu nie cieszyły się choćby umiarkowaną popularnością, a auta z tamtych czasów nie bywały droższymi od złomu. Na chwilę obecną zaczyna się to zmieniać i co równie istotne nabycie egzemplarza auta z tamtego okresu w dobrym stanie dziś już rzecz jasna graniczy z cudem.

Kluczowe znaczenie ma też i to, że nawet części do tych aut zaczynają być drogimi, bo sprzedający doskonale wiedzą o tym, że nie znajdzie się takowych w sklepach z akcesoriami motoryzacyjnymi. Ciekawiej wygląda też sprawa jeśli chodzi o typowe meble z tamtego okresu, choć muszą być one w dostatecznie dobrym stanie wizualnym i technicznym, po to by ktoś się zainteresował takowymi, a na dokładkę trzeba udowodnić to, że dany mebel powstał w tamtych czasach.

Sprzedawanie

Czasy obecne to rzecz jasna sieć i portale społecznościowe, a takowe dość wielu z nas wykorzystuje do handlowania częściami do aut z epoki PRL. Nawet części w tym średnim stanie wizualnym się nam sprzedadzą, bo one są już nie dostępnymi i dlatego opłaca się naprawiać taki uszkodzony licznik lub lekko skorodowany wahacz. Tak jest ze względu na to, że zamiast ratowania starej części można jedynie wybrać wykonanie nowej pod wymiar ze znaczne pieniądze.

Warto też pamiętać o tym, że wielu kolekcjonujących samochody z tamtego okresu to zazwyczaj ludzie ze średnio zasobnymi portfelami, którzy odnawiać dane auto mogą przez jakieś kilkanaście lat. Istotnym jest też i to, że w przypadku części do aut istnieją także firmy pośredniczące, czyli handlarze, którzy odwiedzają osoby prywatne handlujące częściami. Ludzie z tych firm dowiadują się o tym, że ktoś sprzedaje jakieś istotne części z sieci, czyli także z portali społecznościowych i odwiedzają daną osobę, po to by kupić te części za jak najlepsze pieniądze. Niektóre z tych części warto nabywać i to nawet za niezbyt dobrą cenę, bo na jakieś z nich trafia się przy szczęściu kilka razy do roku.

Meble

Obecnie sprzedanie jakiegoś mebla z epoki PRL, takiego jak charakterystycznie wyglądający fotel to rzecz jasna dość trudny wyczyn. Mowa tu konkretnie o tym, że można taki wystawić na jednym z serwisów z ogłoszeniami lub na grupie na portalu społecznościowym. Metody te są rzecz jasna niezwykle popularnymi na chwilę obecną i co równie istotne warto dodawać ogłoszenia, a nawet raz na jakiś czas ustawić tę płatna reklamę postu na konkretne miasto.

Problem tkwi jedynie w tym, że jeśli już znajdą się chętni na meble tego rodzaju, to raczej będą szukać wady w każdym egzemplarzu danego mebla. Mowa tu o tym, że fotel, który ma po części tę drewnianą konstrukcję nie może być tym skręcanym na wkręty budowlane, tylko sklejanym, bo kiepsko wykonana naprawa obniża wartość takowego niemal do zera. Istotnym jest też i to, że nabywcy tych mebli każdą rysę na okleinie płyty meblowej wykorzystają do zbicia ceny, a jest na czym ją zbijać, bo teraz te antyki są sporo warte. Nie aż tak wiele jak oryginalne meble przedwojenne, ale to nadal kwoty, które są powodem do wykonania takiej wzorowej naprawy i detailingu mebla.

Grupy na portalach społecznościowych

Nie da się też ukryć tego, że dziś istnieją grupy na portalach społecznościowych, na których to sprzedaje się nawet części niezbędne do renowacji mebli z epoki PRL. Obecnie meble z tamtych czasów zyskują na wartości i to nawet bardzo. Mowa tu dokładnie o tym, że meble wyprodukowane pod koniec PRLu raczej nie są zaskakująco drogimi, ale i one zyskują na wartości. Najwięcej rzecz jasna zyskały te wykonane w pierwszych kilkunastu latach tej epoki.

Problem tkwi tylko w tym, że niewiele już ich pozostało do naszych czasów, a te najczęściej sprzedawane są raczej w tym słabym stanie wizualnym, czyli stolarz musi nad takowymi sporo popracować, po to by przywrócić im ten dawny blask. W tym rzecz jasna tkwi sporo trudności. Raz na jakiś czas da się też nabyć te wiekowe meble z tamtych czasów w dobrym stanie, ale one nie mogą być tanimi, bo ktoś dbał o ich perfekcyjny stan i na dokładkę je naprawiał. Istotnym jest też i to, że ludzie wyczuwają wartość tego typu rzeczy w przypadku kolekcjonerów i za stan bardzo dobry chcą znacznych pieniędzy, a z ceny schodzą dopiero wtedy gdy od dłuższego czasu nie znajdują chętnego.

Przedmioty nietypowe

Ludzie kolekcjonują także wiele innych rzeczy z okresu PRLu. Jednym słowem znajdą się chętni na meble z teatru, czyli na te rozkładane tapicerowane siedzenia. Podobne spotykano także w kinach i jeśli chodzi o kolekcjonerów, to zakupią oni dosłownie wszystko, nawet te blaszane pojemniki na szpule z filmami, choć jeśli są one tymi pełnymi, to rzecz jasna mają wyższą wartość. Jeśli zaś chodzi o filmy lub seriale z okresu PRL, to znajdą się nawet chętni na rekwizyty filmowe użyte w tych konkretnych produkcjach.

Takowe, czyli te zaliczane do bardziej popularnych raczej nie trafiły przypadkowo do prywatnych rąk, ale te mniej istotne mogły się stać czyjąś własnością i dlatego nie powinno dziwić to, że coś w tym stylu raz na jakiś czas trafi na aukcję lub na ogłoszenie w grupie na portalu społecznościowym. Tylko, że przeszukiwanie tych grup z ogłoszeniami to większa szansa na zdobycie cukiernicy z epoki PRL, niż na trafienie j na jeden z rekwizytów z wyjątkowo popularnego serialu. Nawet jakieś istotne elementy wyposażenia kina, takie jak popularny model kinematografu trafiają się częściej.

Czy warto handlować na grupach?

Nikogo nie dziwi raczej to, że na przedmiotach z epoki PRL można zarobić i to nawet wtedy gdy wystawia się te przedmioty na grupach powiązanych z portalami społecznościowymi. Grupy tego rodzaju mogą być też i tymi poświęconymi popularnym serialom z tego okresu. Na nich rzecz jasna znajdzie się wiele fragmentów seriali ukazujących typowy wystrój mieszkania z tamtych czasów.

Mowa tu nie tylko o umeblowaniu, ale też i o tych modnych firankach z tamtych czasów, o karniszach, a nawet o modnych donicach na kwiaty i imbryczkach do herbaty. Wszystkie te przedmioty jeszcze jakieś pięć lub osiem lat temu były wyrzucane, ale obecnie ludzie kolekcjonują takowe, choć muszą być w stanie dobrym lub bardzo dobrym. Znajdą się nawet nabywcy ubrań z tamtego okresu, choć tacy ludzie też raczej będą patrzeć  na stan wizualny i na to ile te rzeczy mają defektów. Wiekowe ubrania mogą mieć ich zaskakująco wiele i tylko nieliczne są tymi dostatecznie ładnymi, bo ktoś przez ponad trzydzieści lat trzymał je w szafie z nadzieja na to, że kiedyś znacznie zyskają na wartości.

Motorowery z okresu PRL

Wielu z nas pamięta Komary i Motorynki, bo nawet po zakończeniu pewnej epoki sprzętami tymi nadal jeździła młodzież. W pewnych czasach te motorowery dla emerytów i nastolatków miały dosłownie wartość złomu, ale dziś już znacząco zyskały na wartości. Mowa tu dokładnie o tym, że stały się dla wielu z nas kultowymi i to głównie ze względu na seriale kręcone w okresie PRLu. Dlatego też dziś wielu ludzi odnawia Komary i Motorynki. Takie odnawianie jest rzecz jasna zaskakująco trudne, bo części do tych konstrukcji, czyli nawet części eksploatacyjne dziś wykonuje się na specjalne zamówienie, a nabyć da się tylko opony i linki hamulcowe.

W tym tkwi ten istotny problem, bo osoba, która odnowi taki motorower wyprodukowany w latach sześćdziesiątych będzie go używać tylko okazyjnie w sezonie letnim, bo każde przejechanie dłuższej trasy za pomocą takowego to już wydatek powiązany nawet z jakąś częścią eksploatacyjną, która nie powinna zawieźć. Dlatego jakaś część z nas tylko okazyjnie się przejedzie po okolicy, a przez większość czasu zerka na taki motorower, jak na model z gablotki.

Przedmioty z bursztynu

W epoce PRLu także handlowano biżuterią z bursztynu na nadmorskich kurortach. Problem tkwi jedynie w tym, że tego typu przedmioty z tego surowca można podrabiać teraz i to ze znaczną dokładnością. Wiele znaczy też i to, że produkuje się tez repliki tych przedmiotów ozdobnych i biżuterii. Dlatego też trudno stwierdzić czy oryginały są zaskakująco wiele warte, bo istnieje niewielu ludzi, którzy potrafią rozpoznać oryginał i co równie istotne kolekcjonerzy takowych trafiają się niezbyt często, bo nadal wielu z nas nie chce powracać do tamtych czasów.

Brzmi to dość typowo, bo przedmioty wykonywane obecnie są tymi ciekawszymi pod wieloma względami. Kluczowe znaczenie ma też i to, że do dziś spotyka się biżuterią i przedmioty ozdobne z bursztynu w wielu częściach naszego kraju i dlatego też nasuwa się pytanie “Czy te wykonane przed kilkoma dekadami są bardziej wartościowymi od produkowanych obecnie?”. Często odpowiedzią na pytania te są sentymenty ludzi lb ich upodobania względem tamtej minionej epoki. Właśnie na tym da się sporo zarobić.

Auta dostawcze

Epoka PRLu to także te kultowe i niewielkie auta dostawcze takie jak Żuk i Nysa. One jeszcze jakiś czas temu były obiektem drwin, ale dziś odnawia się te pojazdy i to nie tylko dlatego, że da się je nabyć taniej od Vogswagena Caravelle pierwszej generacji popularnie nazywanego transporterem pierwszej generacji.

W porównaniu z nim Nysa jest łatwiej dostępną opcją, bo przez lata niewielu uznawało ją za pojazd kultowy. Ten stan rzeczy ulega obecnie zmianie, ale dzieje się tak ze względu na to, że pojazdy te już w znacznym stopniu znikły i co równie ważne nadal znikają. Dlatego też najwięksi miłośnicy epoki PRL ratują egzemplarze, które nadal jeżdżą, czyli te które warto odbudować.

Typowe przedmioty użytkowe

Obecnie znajdą się nawet chętni na najbardziej typowe talerze z epoki PRL, na kubki, na sztućce, na deski do krojenia i na inne tego typu detale. Zazwyczaj przedmioty te kupują ludzie, którzy są związani z produkcją seriali lub filmów dokumentalnych o tamtym okresie.

Dla wielu innych te przedmioty są raczej bezwartościowymi, bo równie dobrze można je zastąpić innymi przedmiotami tego typu i to za niewielkie pieniądze. Natomiast o nabyciu tych powiązanych z tamtą epoką decyduje raczej ludzki sentyment, choć i ludzie emocjonalnie związani z takimi przedmiotami będą zbijać cenę, bo w Polsce takie podejście do sprawy jest obowiązkowym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *