Categories Kredyty

To trzeba wiedzieć o rozliczaniu podatku w Wielkiej Brytanii

Benjamin Franklin kiedyś powiedział bardzo mądrą rzecz, twierdząc, że na świecie są tylko dwie pewne rzeczy. Pierwsza z nich to podatki, a druga z nich to śmierć. Podatek dochodowy – income tax, podatek od zysków kapitałowych – capital gains tax czy też VAT – value added tax są to podatki, które musi płacić każdy kto zechce mieszkać na terenie Wielkiej Brytanii. Rok podatkowy w Wielkiej Brytanii obowiązuje od 6 kwietnia do 5 kwietnia roku następującego. Wszystkie osoby, które przebywają i pracują na Wyspach muszą liczyć się z tym, żeby odprowadzać progresywny podatek dochodowy, a im więcej zarobicie, tym więcej będziecie musieli zapłacić. Organem, który jest odpowiedzialny za pobieranie podatków jest Her Majesty Revenue and Customs, czyli HMRC.

Kiedy trzeba się rozliczać z brytyjskim fiskusem?

Oczywiście sam fakt mieszkania w Wielkiej Brytanii nie powoduje, że musicie rozliczać się brytyjskim Urzędem Skarbowym. Musicie to zrobić tylko w trzeb przypadkach. Jeżeli przebywacie na terenie Wielkiej Brytanii co najmniej 183 dni w roku, albo przyjeżdżacie na Wyspy w sposób regularny na okres minimum 91 dni w roku podatkowych przez okres 4 lat, albo przyjechaliście do Wielkiej Brytanii z zamiarem pozostania na tej ziemi przez okres co najmniej dwóch lat. Jeżeli znajdujecie się w takim przypadku, że Wasze źródło dochodu pochodzi z Wielkiej Brytanii oraz spełniacie jeden z trzech powyższych warunków to nie musicie w żadnym wypadku rozliczać się już z polskim urzędem skarbowym. Mimo wszystko trzeba pamiętać ,że fiskus może sprawdzić gdzie przebywa rodzina płatnika, czyli Wasza. W sytuacji gdy takowy przeniósł swoje miejsce zamieszkanie, zaś w Polsce rozlicza się tylko i wyłącznie z przychodów, które uzyskał na tym terenie.

Jeżeli chodzi o kwestię związane z odprowadzaniem podatków przez Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii to nie zawsze ich sytuacja była korzystna. Jeszcze nie tak dawno temu, ponieważ do 2006 roku Polacy, którzy przebywali oraz pracowali w Wielkiej Brytanii musieli odprowadzać podwójnie podatek dochodowy. Jeden w UK, a drugi w Polsce. Dopiero na początku 2007 roku, czyli 1 stycznia weszła w życie umowa, która zniosła ten kuriozalny przepis. Dzięki tej umowie została uregulowana kwestia podwójnego opodatkowania, to właśnie wtedy przyjęto metodę, którą określa się jako wyłączenie z progresją.

Polega to wszystko na tym, że w Polsce wyłączony jest z opodatkowania dochodów, który został uzyskany za granicą. Podczas stosowania tej metody nie odlicza się podatku zapłaconego za granicą. Metoda wyłączenia z progresją została zwarta po to, aby uniknąć podwójnego opodatkowania i Polska podpisała ją z takimi krajami jak chociażby Grecja, Hiszpania, Irlandia, Niemcy, Weilka Brytania oraz Irlandia Północna.

Kiedy można liczyć na zwrot z podatku?

Podatek dochodowy w Wielkiej Brytanii naliczany jest według skali progresywnej, czyli 20, 40 oraz 45 procent. Kwota wolna od podatku wynosi w Wielkiej Brytanii 9,440 funtów, przy limicie przychodów rzędu 100 tysięcy funtów. Zaś progi podatkowe obejmuję kolejno od 0 do 32,010 funtów – 20%, od 32,011 do 150,000 – 40% oraz powyżej 150,000 – 45 procent. Wolna kwota od podatku w stosunku do roku poprzedniego urosła o 1335 funtów, zaś dla porównania w Polsce kwota wolna od podatku to ledwo powyżej trzech tysięcy złotych.

Główne dochody, które podlegają opodatkowaniu to zarobki z tytułu zatrudnia, które pochodzą z prowadzanie działalności gospodarczej, większość emerytur, odsetki od większości oszczędności, zyski z najmu nieruchomościami, środki, które zostały wypłacone przez fundusze powiernicze oraz zyski z większości oprocentowanych oszczędności.

Wszystkie osoby, które chciałyby otrzymać zwrot podatku zapłaconego w Wielkiej Brytanii muszą wiedzieć, że mogą to zrobić przez cały rok i przysługuje on osobom, które legalnie pracowały na terenie Anglii, Walii, Irlandii Północnej, albo Szkocji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *